• 30 Nisan 2017, Pazar 11:38
Vet. Hek. MeryemHOCA

Vet. Hek. Meryem HOCA

İneklerde ve koyunlarda vitamin eksikliği ve pika hastalığı

Hayvanlarda beslenme yapılırken, besinler, mineraller ve vitaminler dengeli verilmelidir. Besinlerin, mineral ve vitaminlerin eksikliği veya fazlalığında bazı problemler görülebilir. Onun için hayvan ve canlılarda beslenme dengeli olmalıdır.
Hayvanlarda beslenme dengeli olmaz ise besin eksikliği veya fazlalığı, mineral eksikliği veya fazlalığı, vitaminlerin eksikliği veya fazlalığı gibi durumlarda ne gibi problem yaşanır kısaca belirtmekte yarar vardır.

Besinlerin eksikliği ve fazlalığındaki problemler

Protein eksikliği: Canlılarda beslenme esnasında alınan proteinin önemi büyüktür. Protein eksikliği canlılarda büyüme geriliğine sebep olur. Dolayısıyla da verim düşüklüğü ve maddi kayıplar yaşanabilir.
Protein fazlalığı: Protein fazlalığı da eksikliği gibi problem olabilir. Böbrek rahatsızlıkları fazla protein birikiminden ayak hastalıkları da olabilir.
Yağ eksikliği: Hayvanlarda beslenmede yağın önemi bütün canlı varlıklarda olduğu gibi önemlidir. Yağ eksikliği Deri döküntülerine sebebiyet verebilir. Kilo kaybı görülebilir. Maddi kayıplara sebep olabilir.
Yağ fazlalığı: Canlılarda beslenme esnasında yağ fazlalığı dokuların aşırı yağlanması nedeni ile obezite problemleri yaşanabilir.
Lifli besinlerin eksikliği: Hayvanlarda sindirim sistemi bozukluklarına sebep olmaktadır. Dolayısıyla da verim kaybı yaşanır. Maddi zararlar görülebilir.
Lifli besinlerin fazlalığı: Sindirim sistemi bozuklukları görülebilir. Kabızlık ve sindirim sisteminde şişkinliklere sebep olabilir. Verim kaybı yaşanır.

Mineral eksikliği ve fazlalığındaki problemler

Sodyum eksikliği: Hayvanlar için önemli minerallerden olan sodyum eksikliği, canlıların vücut sıvı dengesini sağlayamama, iştahsızlık, bitkinlik, durgunluk gibi problemlere sebep olabilir. Dolayısıyla sodyum eksikliği, verim kaybı ve maddi kayıplara neden olabilir.
Sodyum fazlalığı: Canlılarda hipertansiyon, kalp rahatsızlıkları ile damar ve dolaşım bozukluklarına sebebiyet verebilir. Dolayısıyla sodyum fazlalığı verim kaybına sebep olabilir.
Kalsiyum eksikliği: Canlılarda kalsiyum eksikliği büyümede gerileme ve kemik yapısında bozulmalara sebep olduğu gibi iştahsızlık ve bitkinliğe sebep olabilir.
Kalsiyum fazlalığı: Bütün canlılarda iskelet bozukluklarına sebep olan kalsiyum fazlalığına dikkat edilmesi gerekir.
Fosfor eksikliği: Kalsiyum eksikliği ile yaşanan problemlere burada da rastlanır.
Fosfor fazlalığı: Kalsiyum fazlalığı ile yaşanan problemler fosfor fazlalığında yaşanır. Esasında canlı bünyesinde kalsiyum fosfor dengesi iyi sağlanması gereklidir.
Magnezyum eksikliği: Hayvan beslenmesinde magnezyumun önemli bir yeri vardır. Magnezyum eksikliği hayvanlarda iştahsızlık, büyüme geriliği ve kas dokusunun bozulmasına sebep olmaktadır.
Magnezyum fazlalığı: Canlılarda magnezyum fazlalığı böbrek ve idrar yolları problemlerine sebep olmaktadır.

Vitaminlerin eksikliği ve fazlalığındaki problemler

Vitaminlerin eksikliği: Bütün canlı beslenmesinde vitaminlerin çok büyük önemi vardır. Vitaminler birçok gıdadan alındığı gibi dışarıdan takviye olarak ta alınabilmektedir. Vitaminlerin eksikliği esnasında dışarıdan gerekli vitaminleri almakta veya kullanmakta yarar vardır. Vitaminlerin eksikliği, iştahsızlık, büyümede gerileme, ayak hastalıları, göz problemleri, sindirim bozuklukları ve dolaşım bozukluklarına sebebiyet vermektedir.
Vitaminlerin fazlalığı: Vitaminlerin eksikliği kadar vitaminlerin fazlalığı da problem çıkarabilir. Vitaminlerin fazlalığı iskelet bozukluklarına sebebiyet verdiği gibi D vitaminin fazlalığı kalsiyum dengesini bozacağından kalsiyumla ilgili problemler yaşanabilir.
Hayvanlarda beslenme, besin maddeleri, mineraller ve vitaminler dengeli verilmesi gereklidir. Besin maddeleri, mineral ve vitaminlerin dengesiz alınması hayvanlarda verim kaybına sebep olacağından, maddi kayıplarda oluşacaktır. Onun için hayvanları dengeli beslemek gerekmektedir

Pika hastalığı:

Pika,  yiyecek olmayan maddelerin yenmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır.  Hayvanlarda ve özellikle bağırsak paraziti bulunan, dolayısıyla demir eksikliği bulunan çocuklarda görülen bir hastalık olarak bilinir.
Pika hastalığı adını Saksağan'dan alır.  Saksağan bilindiği gibi kargagiller familyasından uzun kuyruklu bir kuş olup, ne bulursa yemesiyle ünlüdür.  Saksağan ağzına ne alırsa seçmeden yer, solucan, leş ve böcek yemesi gayet normal kabul edilir. 
Pica çiftlik hayvanlarında, özellikle de sığırlarda görülür.  Sığırların duvarları, tahtaları, altlıkları, yiyecek olmayan maddeleri kemirmesi, yalaması ile ortaya çıkar.  İdrar içme, idrar yalama gibi problemler de pika belirtisidir.  Kauçuk veya plastik, kum, dışkı yemek, koyunların tüy çekmesi, çöplük yakınlarında otlatılan sığırların leş yemesi yine pika belirtisi olarak kabul edilir.  Doğum yapmış ineklerin sonlarını ( eşlerini, yavru zarlarını) attıktan sonra yemesi de bazı bilim adamları tarafından pika kabul edilse de, bu davranışın içgüdüsel olduğunu kabul edenler de vardır.  Birçok bilim adamı son yemenin ineğin yavrusunu vahşi hayvanlardan korumak amacıyla yaptığı bir içgüdüsel davranış olduğunu bildirmişlerdir.
Pika kendisi problem olduğu kadar, başka problemlere de yol açabilecek bir hastalıktır. Pika sebebiyle botulismus, yabancı cisim hastalığı (RPT) ve dil yuvarlama ortaya çıkabilir.  Pika bazen ketosis ile kombine halde olabilir.  Böyle durumlarda inek konsantre yemi reddeder, ama kaba yemleri tüketir.
Çöplük yakınlarında otlatılan inekler yabancı cisimleri yutabilir veya pika sebebiyle leş yiyebilirler.  Bozulmuş maddeleri ve leşleri yiyen ineklerde dengesizlik, felç, kaslarda zayıflık, yutma ve çiğneme güçlüğü, yan yatma pozisyonu ve aşırı salya gibi belirtilerle botulismus hastalığı ortaya çıkar ve inek ölür.
Pika magnezyum eksikliği, ketosisin sinirsel şekli, beyin yangıları ve zehirlenmeler ile karıştırılabilecek bir hastalıktır.
Buzağıların birbirlerinin göbeklerini yalaması da bir pika belirtisidir.
Pika hastalığının çok sebebi vardır.  Bir inekte bir veya birden fazla sebep söz konusu olabilir.  Kesinlikle sebebi bulmak ve söylemek kolay değildir.  Magnezyum, çinko, demir, bakır, potasyum, fosfor, kobalt gibi mineral eksiklikleri sebeplerin başında sayılabilir.  Stres, iç parazitler, sindirim ve beslenme bozuklukları, kalitesiz kaba yemler, protein, enerji dengesizlikleri ya da eksiklikleri, fosfor ve kalsiyum dengesizlikleri, selüloz eksikliği, gizli ketosis veya gizli asidosis, metabolik hastalıklar Pika'ya yol açabilir.
Pika aynı zamanda kötü alışkanlık olarak sürü içerisinde yer eden bir hastalıktır. Sürüde kötü alışkanlıklar öğrenilebilen ve süren bir hal alabilir. Problemi ortaya çıkarmak ve erken teşhis ile ortadan kaldırmak gerekir. Çünkü bazen, sebepler ortadan kaldırılsa bile pika devam edebilir. Bu konu öğrenilen kötü alışkanlık olarak açıklanmaktadır. Bazen problemin tesbiti boşuna olur. Pika grup içinde hızla yayılan bir hal almıştır. Pika'nın olmaması için, yemlerin dengeli olması, rasyonun mineral, protein, enerji, selüloz eksikliğine meydan vermeyecek şekilde düzenlenmesi şarttır. Pika hastalığı geliştikten sonra ise, yine aynı düzenlemelerin yapılması, mineral katkılarının yemlere katılması, rasyonun düzenlenmesi, kan ve yem tahlillerinin yapılması, durumun gizli ketosis ve asidosis yönünden araştırılması gerekir.
 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık