• 02 Nisan 2017, Pazar 16:32
Vet. Hek. MeryemHOCA

Vet. Hek. Meryem HOCA

Köpeklerde iç parazitler

Sevimli dostlarımızın en çok geçirdiği rahatsızlıklardan biri de iç parazitlerdir. İç parazitler, dış parazitlere göre daha tehlikelidir. Ancak iç parazitlerin oluşması yine dış parazitlerin etkisiyle oluşur. Yani dış parazitler ağız yoluyla iç organlara taşınır.

Bunlara örnek olarak pire, kene dış parazitlerini göstermek çok doğrudur. Bu dış parazitlerin köpeklerin vücudunda bıraktığı yumurtalar köpeğe ağız yoluyla bulaşır. Köpeklerde görülen iç parazitler, hayvanın farklı iç organlarına girerek organların faaliyetlerini yerine getirmesini engeller. İç parazitlere genellikle mide ve bağırsaklarda daha yoğun rastlanmaktadır. Bunun yanı sıra kalp ve akciğer gibi organlarda çok az olsa da görülerek solunumu etkilediği görülür. İç parazitlerin oluşumda köpeklerin yaşam alanı olduğu kadar beslenmesi de büyük önem taşımaktadır. İç parazitler köpeklerde tedavi edilmediğinde köpeklere ciddi problemlere yol açabilmektedir.
İç parazitler, vücudun içinde yaşayarak ve canlının organlarından beslenir. Bu durum ölüme bile sebebiyet verecek kadar tehlikelidir. Bu yüzden köpeklerde parazitlerin erken teşhisi önem teşkil etmektedir.

Köpeklerde parazit belirtileri nelerdir?

Parazitlerin köpekleri ele geçirdiğinin kanıtı olarak birçok belirti vardır. Bu belirtilerden bir kaçı köpeğinizde bulunuyorsa derhal bir veterinere götürmeniz tavsiye edilir. Köpeklerde görülen iç parazit etkileri olarak;
Karın şişkinliği ve buna bağlı olarak aşırı gaz üretimi görülmektedir. Bazı köpeklerde kötü kokulu ishal gözlemlenir. Parazitlerin yapısına ve sıklığına göre bazı köpeklerde kanlı dışkılara rastlanmaktadır. Birçok köpek iç parazitler yüzünden kilo kaybı yaşamaktadır. Bununla birlikte köpeklerde özellikle parazitlerin verdiği sorundan kaynaklanan bir tüy azalması ve tüy kuruluğu görülmektedir. Hayvanı rahatsız edici öksürüklere neden olan parazitler solunum yollarını da zorlamaktadır. Hayvan rahatsız edici iç parazitini kusma ya da dışkı yardımıyla dışarı atmaya çalışır. Elbette parazite yakalanmış köpeklerde göz içlerinde enflamasyon izlenir.
Aşağıda sıralanmış olan maddelerden herhangi biri ya da bir kaçı köpeğinizde bulunuyorsa mutlaka bir veteriner kontrolü öneriyoruz:

– Köpeğinizin öksürmeye başlaması,

– Köpeğinizin iştahsız ve halsiz olma durumu,

– Köpeğinizde karın ağrısı, bununla birlikte ishal tespiti,

– Köpeğinizin dışkısı üzerinde beyaz ve sarı renklerde pirinç benzeri şekiller tespit etme,
– Köpeğinizin anla bölgesinin sürekli kaşınması,

– Köpeğinizin anal bölgesinin çevresinde ip benzeri cisimlerin gözlemlenmesi,

– Köpeğinizin tüylerinde sertleşme.

Köpeklerde iç parazit türleri

Birçok parazit çeşidi vardır. Bunlardan başlıca tehlikeli olanlar sevimli dostların ölümüne neden olacak derecede etkilidir. İç parazit türlerini genellikle bağırsak yollarından bulurlar.
1.Askaritler (İnce bağırsak kıl kurtları): Bu parazit türleri köpekten köpeğe geçebileceği gibi anneden doğmamış yavrulara da geçebilir. Bu yüzden oldukça rahatsız edicidir. Bu parazitleri rahatlıkla görebilmek mümkündür. Bu parazite maruz kalan köpeklerde gelişim bozuklukları görülmektedir. Ayrıca kusma, ishal en önemli belirtilerinden biridir.
2.Kancalı kurtlar: Bu parazit türleri genellikle yavru köpeklerde daha sık görülmektedir. Bu parazit türü bağırsaklarda faaliyet gösterir. Kancalı dişleri sayesinde bağırsak duvarlarını deşerek kanamaya sebep olurlar. Bu tür parazit cinsi hayvanların ölümüne sebebiyet verebilir. Bu yüzden acilen önlem alınması gereken türlerdir. Bir yavru köpekte bulunan 50 ile 100 arası kancalı kurt, rahatlıkla yavrunun ölmesine neden olur. Dışkıda kan, ishal, kusma belirtileridir. Bu parazitler mikroskobik inceleme sonucunda tespit edilmektedir.
3.Tenyalar (Yassı kurtlar): Bu parazit türleri anüs çevresindeki kıllardan tespit edilebilir. Buradan bağırsak sistemine yerleşerek hayvanda kilo kaybına ve ishale yol açar. Köpeğinizin gezindiği alanda, yattığı yerde göze çarpması muhtemelen parazitlerdir. Hareket halinde beyaz renkli olan bu parazitler hayvandan temizlense bile döküldüğü yerler temizlenmedikçe kurtuluşu mümkün olmayan cinstendir. O yüzden hem hayvanın temizliği hem de ev temizliğinin önemi büyüktür.
4. Kalın bağırsak kurtları: Ağız yoluyla alt sindirim sistemine etki eden parazit türleridir. Mikroskobik inceleme yapılmadan anlaşılması mümkün değildir. Köpeklerde kusma, ishal ve bunlara bağlı olarak kilo kaybına neden olurlar.
5. Kalp kurtları: Parazit türleri arasında en korkutucu sonuçlara yol açan parazit türleridir. Sivrisineklerin ısırması sonucu hayvan vücuduna giren bu parazitler kalbe yerleşerek kalbin fonksiyonlarını yavaşlatır. Solunum yollarını etkileyerek birçok soruna neden olurlar. Tedavisinde başarı oldukça düşüktür.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

İç parazit tedavisinin farklı şekilleri bulunmaktadır. Tedaviye başlanılması için önce köpeğinizdeki parazitin türü tespit edilmeli ve tedavi parazit türüne bağlı olarak uygulanmaya başlanmalıdır. Her parazit için aynı tedavi uygulaması yapılmamaktadır.
Bazen öyle durumlar gelişebilmektedir ki; sade köpek değil çevresi de tedaviye dahil olabilmektedir. Dışkı örneği sayesinde tedavinin ne kadar kısmının yeterli olacağı ve sadece köpek ya da köpek ve köpeğin çevresinin de tedaviye dahil olup olmayacağı kararına varılmaktadır.
İç parazit tedavileri aşı ve parazit önleyici ilaçlarıyla yapılmaktadır. En uygun ilaç ve tedavi yöntemi veteriner tarafından belirlenmekte ve bu doğrultuda en sağlıklı sonuç alınmaktadır. Tedavi süresi boyunca veteriner köpeğinizi sık sık kontrol etmek isteyebilir bu nedenle veteriner kontrollerini aksatmamaya özen göstermelisiniz.

İç parazitlerden korunma yöntemleri

Birçok hastalıkta olduğu gibi iç parazitlerden korunmanın yolları düzenli sağlık kontrolleri ve zamanında uygulanmış olan aşılardır. Bunun dışında sizin üstünüze düşen görev ise köpeğinizi sahipsiz olan dışarıdaki sokak köpekleriyle çok fazla yan yana getirmemeniz olacaktır. Çünkü dışarıdaki köpekten iç parazit bulaşma ihtimali yüksektir. Bunun dışında köpeğinizin dışkısını kesinlikle olduğu yerde bırakmamalısınız. Bu oluşabilecek iç parazit rahatsızlığının önüne geçmeniz için önemli bir koşuldur.
Eğer bütün bunlara rağmen köpeğinizde iç parazit oluşma ihtimalinden şüpheleniyorsanız, veteriner hekim aracılığıyla uygun iç parazit ilacı alabilirsiniz.
 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık