• 16 Ocak 2017, Pazartesi 8:12
Yrd. Doç. Dr. İsmetESENYEL

Yrd. Doç. Dr. İsmet ESENYEL

AMFORHT (Dünya Turizm ve Konaklama Eğitim Öğretim Birliği) ve uluslararası üyeliklerin önemi

Yıllardır süregelen, sıradan düşünsel alışkanlıklarımızdan kurtularak, kendi kapılarımızı, düşünsel anlamda dış dünyaya çevirebildiğimiz müddetçe, arzulanan başarının toplum olarak kısa sürede ulaşabileceğimize olan inancım, gün geçtikçe daha fazla artmaktadır.

Turizm sezonunun yavaş yavaş tekrardan uluslararası fuarlarla hareketlendiği bu günlerde, kitlesel turizmin yerini, sezon olarak diğer alternatif turizm modellerine terk etti. Bildiğiniz üzere ülkemizde birçok kurum ve kuruluş dış dünyayla bilinen birlikler ile üyeliklerin içinde oldu. Münferit olanlar da var. Geçmiş yıllarda (11.11.11) tarihinde, merkezi Fransa’da bulunan AMFORHT (Dünya Konaklama Turizm Eğitim ve Öğretim Birliği) Dünya Formu’na ev sahipliği yapmıştır. Biraz daha detaylı bilgi verecek olursak:

Turizm sektöründeki gelenekçi yapılardan uzaklaşmalı. Buna örnek Turizm örgütü kurulma çabalarımızdan da söz edebiliriz. Hızla gelişen trendler ve turizm sektörünün etkilediği direkt veya indirekt alt sektörler düşünülüğü zaman AMFORHT; turizm sektöründe aslında birbirlerinden biraz uzak duran akademisyen ve pratisyenleri bir araya getirmeyi başarmıştır. Dünyada belki de bir ilk olan turizm sivil toplum örgütlerinden bir tanesidir. 1968 yılında kurulan UNWTO (Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü çatısında kurulan AMFORHT ) 1998 yılında bazı fikir ayrılıklarından dolayı bu yapının dışına çıkmış, 2014 yılında İtalya'nın Bologna kentinde tekrardan UNWTO’nun münhasır üyesi olmuştur. Şahsımın da Başkan Yardımcısı seçildiği bu siyasetten uzak turizm birliğindeki etkin ve ağırlığımızı çoğaltmalıyız. Kısaca otelcilerimiz, turizmcilerimiz bu birliğe üye olmalılar ki uluslararası lobi girişimlerimiz daha başarılı yapılabilsin. Üniversitelerimiz, çok özenerek programlar hazırlayıp akademik süreç olarak, ciddi marka ve temsilcilerini üye yapmalıyız.

İlk temasların başladığı 2000’li yıllardan beri, dış dünyada turizm sektöründe otorite olma yolunda üniversitelerimizin başlattığı adımlar EURHODIP (European Hotel Diploma) üyelikleri ile de sonuçlanmıştır.

Daha önce de belirttiğim gibi; sektörün içerisindeki aktörler, devletimiz, sivil toplum örgütleri, oteller ve diğerleri, böylesine uluslararası turizm alanında prestij getirecek, işbirliklerini çoğaltacak adımlarda birlikte hareket etmenin yollarını arayıp, kolektif bir yapı içerisinde olmamız ve çalışmamız gerekliliğidir. Çok zorluklar çekilerek, büyük emekler verilerek yapılan bu tür uluslararası faaliyetler, devletimizin en üst makamlarınca, maddi manevi desteklenmeli, başarılı olunabilmesi için, gerekirse Türkiye yetkilileri ile de istişare edilmelidir. TC Yardım Heyetimiz her zaman bu tür oluşumları zaten destekler pozisyondadır.

Ülkemizin tanıtma ve destinasyon anlamında pazarlanmasında, gücü yeten herkes, kendi iş dünyasında üstüne düşen sorumluluk bilinci ile mutlaka dış dünya ile olan ilişkilerini artırarak çoğaltmalıdır. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm örgütü (UNWTO); Kuzey Kıbrıs`ı politik olarak, UN’ın (Birleşmiş Milletler) bir kuruluşu olarak tanımayabilir ancak, adamızdaki üniversiteleşme hareketinde, uluslararası akreditasyon alma bağlamında TEDQUAL (Turizm Education Quality) alabilme engel oluşturamaz. Bu bağlamda, GAU ve DAU Turizm Fakülteleri BM’nin bu çatısı altındadır. Aynı şekilde, IHRA (International Hotel &Rstaurant Associaiton), İsviçre, Instıtıte of Hospitality IH eski adı ile Hotel Catering Internatıonal Management Association İngiltere bu anlamda çok prestijli birliklerdir. Bizler düşünsel anlamda kendimize ambargo koyma zihniyetinden arınmış olmanın gerektirdiği, çağdaş, vizyonu geniş zihniyet ile çok çalışmalıyız. Yeter ki, biz koyduğumuz hedeflere ulaşırken, ekip ruhu ile hareket edelim. Sizlere turizm dolu günler dilerim.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık