• 31 Temmuz 2017, Pazartesi 10:40
Yrd. Doç. Dr. İsmetESENYEL

Yrd. Doç. Dr. İsmet ESENYEL

‘KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı Batı Bölgesi Vizyonu Günleri’ sonuçları

Çok heyecanlı ve sonuçlarını aslında hem merak ettiğimiz, hem de tahmin ettiğimiz Lefke ile Güzelyurt’taki turizm sektörünün potansiyelini ölçmeye çalıştık.

Her iki bölgemizdeki seminerlerimize katılım kesinlikle küçümsenmeyecek boyuttaydı. Emeği geçen tüm bakanlık mensubu çalışma arkadaşlarıma ve başta da Bakanımız Sn. Fikri Ataoğlu'na teşekkür ederim. Çok uzun zamandır Batı bölgemiz masaya yatırılmamıştı ve sivil toplum kuruluşları, bölgenin turizm dernekleri aynı heyecan ve hassasiyeti bizlerle paylaştı. En azından bölge halkı ve bu derneklerin temsilcileri kendilerini ifade etme fırsatı yakaladılar. Bizlere sorunlarını bire bir aktarma fırsatı yakaladılar.

Güzelyurt ve Lefke’nin turizm sorunları çok ortak

Her iki bölge için aslında ayrım yapmak son derece zor ama karakteristik özellikleri birbirine bu kadar çok benzeyen her iki bölgemizdeki ortak kanı, artık buraların bölge halkının özellikle Güzelyurt bölge esnafı ve turizm derneklerinin heyecanını, umutlarını kaybetmek üzerine oluşlarını gözlemledik.
İşsizlik ve çarşının bırakın yalnız turizm sektörünü; ekonominin tüm çarklarının tekrardan dönmeye başlaması gerektiği. Belediye Başkanı Mahmut Özçınar'ı dinlerken, yeni turizm çekim alanları yaratmaya başladıklarını duymak, bizleri umutlandırdı. Özellikle “kapalı pazar” projeleri bölge imajını düzelteceğe benziyor.

Özçınar, siyasi açıdan da artık bölgedeki göçün azalmaya başladığı ve artık yerli halkın üniversiteler yardımıyla daha fazla ümitlerin yeşerdiğine yardımcı olduğunu belirtti. Bir güzel haber de Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi Müdiresi Emine Hanım'dan geldi.
Verdiği istatistiklerle müze girişlerindeki sayının yaklaşık 10 kat çoğaldığını belirtti. Bu rakamlar son 1-1.5 yıl sonunda gerçekleşen sonuçlar, tabii ki zorluklar var ama bunlar aşılmayacak gibi değil.
Tüm paydaşlar, St. Mamas Kilisesi ve çevresinin, dükkânların ve iç havlusunun” küçük bir han gibi organize edilebileceği üzerinde hem fikir oldu.
Bunu kürsüye çıkan herkes adeta ağızbirliği etmişçesine dile getirdi.

Oradaki dükkanlarda tüm Güzelyurt halkı gibi ben de tek tek neler olduğunu biliyorum. Çok yakın bir zamanda tekrardan (iki kez daha önce gündeme getirmiştik) Vakıflar İdaresi Başkanı İbrahim Benter’in kapısını çalacağız. Daha fazla hassasiyet gösterip, o alanın rehabilitasyon ve renovasyonu için bize gerekli kolaylığın sağlanmasını talep edeceğiz.

Burada öz eleştiri yapmam gerekirse, belediye daha fazla inisiyatif almalı ve bakanlıkla özellikle turizm amaçlı konularda daha fazla temas hattında olmalı. İngiliz dönemindeki tren istasyonundaki göstermiş oldukları işbirliği için kendilerini kutlarken, benzer eski tarihi ve kültürel varlıkların korunmasıyla ilgili aynı ortak zeminde buluşulmalı.

Tren istasyonu önemli bir müze haline dönüşecek ve Güzelyurt bu müzeyle değişik bir yüze kavuşacak. Güzelyurt Turizm İnisiyatifi Derneği Başkanı’nı dinlerken çok güzel detayları da öğrendiğimi belirtmeliyim.
Örneğin adanın tümünde yapılan envanter sayımlarında en fazla “kerpiç ev”in Güzelyurt bölgesinde olduğunu öğrendik. Bu evler korunup yeni nesillere mutlaka gösterilmeli diyen Sn Kansoy, “Ben yıllardır evimden işime bisikletimle gidiyorum. Güzelyurt sevgisi benim damarlarıma işlemiş” dedi.

Duygulanmamak elde değil çünkü bu kardeşimizin jenerasyonu Güzelyurt'u terk etmiş durumda.
Güzelyurt bölgesi elindeki envanterlerle en az iki müze daha açabilecek kapasiteye sahip. Mutlaka birbirini taklit etmeyen yeni müzeler bölgeye konuşlanmalı.

Akdeniz Yeşilırmak Sahil Yolu Projesi

Bu proje gerçekten de bölgenin baştanbaşa yepyeni bir hayatın var olacağını teyit edecek.

Hazır uluslararası platformda Kıbrıs üzerine a, b, c, planları ve açılımları düşünülürken, şüphesiz en önemli iç açılımlardan birisi bu olacaktır. Belki de en büyüğü. Neden mi? Bölge halkları kendilerine yapılan bu ekonomik kazanımla emin olun tekrardan bölgeye göç edip, bu bölgeden ekonomik kazanım elde etmenin yollarını arayacaktır.

Sahil projesi kapsamında açılacak eko turizm şemsiyesi ve alternatif turizm modelleri (agro turizm, karavancılık, kamp alanları, restoranlar, rüzgar sörfü merkezleri, turistik dükkânlar), golf otelleri (artık su var) bir anda Güzelyurt ve Lefke halklarının ümit ışığı haline dönüşecektir.

Bu projeleri Kıbrıs bütçesinin kaldırması imkânsız ama Türkiye’miz, Güzelyurt halkının sürekli ümitsizliği ve çaresizliğine vereceği en güzel cevabı bu projeyle verecek potansiyel ve kabiliyete sahiptir.

Böylesi bir proje yalnız Güzelyurt bölgesinin değil tüm Kuzey Kıbrıs'ın kaderini değiştirecek bir öneme sahiptir. Yeni turizm sahilleri, yeni yerleşim alanları ve yeni ümitler bu bölgede mutlaka hayat bulacaktır.

Düşünsenize, Akdeniz köyü patlamaya hazır bir eko-agro turizm cenneti olma yolunda.

Akdeniz Muhtarı Tarık Bey’i dinlediğim zaman, yaptığı etkinliklerle bölgedeki turizm potansiyelini turistlere mutlak başarı öyküsü olarak aktarmakta.

“Gelin bir olalım” diyor… “Biz tüm köylümüze turizm sektöründen nasıl ekmek yiyeceğini aşıladık. Eskiden toplanmayan harnuplar şimdi yaşlılar tarafından toplanıp pekmez veya gullurukya yapmak için turizm endüstrisine katkı koyuyor” diyor. Eylül sonu ekim başı zeytinler toplanıp çakıstes yapılıp, satılıyor diye ekliyor.    Zaten güneş Akdeniz’den bir başka batıyor bu güzelim sahil kaplumbağalarının da yumurtlama alanlarından bir tanesi. Hele köyün arkaik döneme ait kral mezarları… Burayı kültürel bir miras merkezi haline dönüşmesine katkı koyuyor. Yola devam Tarık Muhtar…

Lefke halkı ve sivil toplum kuruluşlarının kafası karışık

Belki üniversitenin akıl almaz denecek şekilde hızla büyümesi, belki de geçmişte yaşanan acı tecrübelerden olsa gerek; Lefke bölgesini temsilen konuşmacı olarak karşımızda gördüğümüz kişiler ve halkın tam da fikir birliğinde olmadığını gözlemledik.

Düşünsenize bölgede Bağlıköy, Yedidalga, Yeşilırmak, Yeşilyurt Gaziveren var ama eko-agro turizm ve rüzgâr sörfü dışında otel yapılaşması, alternatif üçüncü yaş turizmine olanak verebilecek yapılaşmalara çok da sıcak bakmıyorlar. Daha fazla odak noktaları eski Osmanlı konaklarının renovasyonuyla küçük işletmeler olarak sektöre kazandırılmaları gerekliliği yönünde.
Daha da önemlisi; bölgenize beş yıldızlı bir tesis yapılsa nasıl bakarsınız diye sorduğum soruya her kesimden farklı görüşlerin ortaya atıldığı anlarda yaşadık. Adeta kendi içlerinde bir tezat yaşandı.
Kim ne derse desin, benim şahsi görüşüm bu yıl 11 bin öğrenci ağırlamayı hedefleyen bir bölgeye bölgenin düğünlerine, kongrelerine, turizm sektörüne katkı koyacak böylesine bir otel çok güzel yakışır. Hele yatak sayısı koskoca iki bölgede de 200’ün altında ise; herkes bir kez daha düşünmeli.
Bir diğer çekinceleri geçmişte de ortaya atılan ve kurulmaya çalışılan petrol dolum tesisleri. Bölge halkı ve STK’ları bir ağızdan “asla kurdurtmayız” diyorlar. Geçmişte bölgenin madeninin verdiği zararı hâlâ daha çekmekte olan bölge halkı yine endişeli.
Açılacak olan Aplıç Kara Kapısı’nın bölgeye farklı dinamizm getireceğini de ekliyorlar. Bu arada Teoman Bey ve Hasan Karlıtaş, bölge için bir şans çünkü hiç usanmadan çalışıyorlar. Üstlendikleri misyonu turizm sektörünün gelişimine adadılar ve bu yola baş koydular.
Özetle; yol haritamız Batı bölgesi anlamında Turizm ve Çevre Bakanlığı olarak şekillenmeye başladı. Hepimiz iyi niyetle çok çalışacağız, çalışmalıyız. Başka bir Kuzey Kıbrıs yok. Bu bölgeye kök salmak, devletin getireceği imkânlarla daha çabuk olacaktır.
İki gün boyunca Lefke Avrupa ve KSTB üniversiteleri yetkililerine gösterdikleri ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederim.
Turizm dolu günler bizimle olsun.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık