• 19 Haziran 2017, Pazartesi 12:19
Yrd. Doç. Dr. İsmetESENYEL

Yrd. Doç. Dr. İsmet ESENYEL

Turizm sektöründeki yatırımcılar ve Kuzey Kıbrıs mukayeseli avantajları

Bazen nerde yaşadığımızı unuttuğumuz anlar oluyor. Karşımıza gelen ve Adamızın güzelliklerini mutlaka kendi yatırımları uğruna avantaja dönüştürmek isteyen kişilerin tavırları beni etkiliyor. Hangi anlamda peki? Risk almak isteyen bu müteşebbislerin tavırları karşısında şaşırıyorum. Devlet kanadı olarak bizler; hangi ülkeden gelir ise gelsin; yatırımcının mutlak sürede kanunlar çerçevesinde önünü açmalı ve her safhada yardım eder pozisyonda olmalıyız.

Unutulmasın ki kimse bizim ülkemize yatırım yapmak zorunda değil. Daha da fazlası; bizim kaşımızın karası ve gözümüzün elası için de yatırım yapmıyor bu kişiler. Demek ki memleketimizin başka ülkelerde bulamadıkları avantajları var. Geçenlerde okuduğum bir makalede; Güneyli komşularımızın yaklaşık elli yıldır yapısını kurdukları turizm örgütü yasalarının artık günlük koşullara cevap vermediğinden dolayı revizyona gitmişler. Sebebi ise açıkça ifade ediliyor. Mevzuatlardan dolayı yabancı yatırımcıların başka ülkelere kayması ve ülke ekonomisinin ciddi zararlar gördüğü neticesine varmaları.

Kendim de bunları yaşamıyor değilim ama gelen yatırımcının ne kadar yatırım yapma arzusu ve kapitalinin olup olmadığını da anlayacak olgunluk ve tecrübedeyim diye düşünüyorum. Günlük iş hayatımızda o kadar çok mevzuatlarımızın güncel hale getirilmesi ise alakalı örnekler ile karşılaşıyoruz ki; devletin bazı dairelerinin ivedilikle bir reformdan geçmesini düşünmekteyim.

Turizm Gelişim Yasası ve yanlışlar

2011 yılında Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak yürürlüğe giren “turizm gelişim yasasından” tahmin ediyorum ki turizm camiamızın 90% seviyesinde bu yasadan haberi yoktur. Kimseyi eleştirmek istemiyorum ama doğru yapılması gerekenleri de artık ortaya koyma zamanı gelmiştir. Böyle bir yasa çıkarıldı ve hiç uygulanmadı ama bu günlerde elimizi kolumuzu bu yasa bağlıyor. Hangi anlamda, yarattığı vizyonsuz bakış ile kaotik bir şekilde sırf o dönem turizmcileri ve çevre örgütlerine şirin görünmek adına.

Aslında daha eleştirisel yazacaktım ama neyse bugünlük bu kadar ile kalsın. Bu gelişim yasasında neler var? Sadece Girne Bölgesi için konan maddelerden bazılarını ele alıyorum. Bakın örnek “İlgili yasanın beşinci maddesinin A fıkrasında belirtildiği üzere” Girne Limanı, Girne Kalesi ve devamı boyunca şehrin silüeti açısından benzer çizgide devamlılığın sağlanması, yeni binaların rengi, ölçeği, mimari oranları bakımından buna uyumlu olması, yer yer genişleyen meydanlarda etkinliklerin düzenlenmesi. “Açıkça ifade etmem gerekirse; belli ki bazı yerlerden alıntı yapılmış bir madde. Girne bölgesi ve hiç Girne’ye uğramamış, Girne’yi bilmeyen birisinin yazdığı bir madde. Sizlere sormak isterim, Girne Limanı ve Kalesine benzer bir yapılaşma (14.15.yy) belki de daha geri mümkün mü? Yani binaları yapar iken, eski (antik) limandaki gibi mi yapalım? Benim kafam karıştı açıkçası. Daha da fazlası yer yer genişleyen meydanlarda etkinlikler düzenlenmesi “Girne’de yer yer genişleyen meydan? Hangi meydan veya meydanlar? Etkinlik yapılabilecek geniş meydanlar? Bu meydanlar nereleri? Tamamı ile boş... Kelimeler kulağa hoş geliyor ama içi boş.

Gelelim B maddesine: “Uygun güzergahlara yat turlarının yapılması, köy yaşamının canlandırılıp tur programlarına alınması, agro turizm açısından şarapçılık, zeytincilik ve harupçuluk ve KKTC’ye özgün diğer ürünlerin geliştirilmesi.

Eğer ki bir şey anlayan var ise turizm anlamında lütfen benim ile temas etsin. Girne’de tüm sahilimiz takdir edersiniz ki otellerimiz ve özel mülkler ile dolu... Bu yat güzergahlarında köy yok ki tur düzenlensin. Hele agro turizme uygun hangi köy var? Esentepe, Çatalköy? Yoksa Ilgaz veya Karmi? E onlar da dağda sahilde değil ve üstelik bırakın Girne`yi KKTC de şu anda yapılmayacak kadar az şarapçılık ve harup ile ilgili ürünlerin parlatılarak geliştirilmesi! Gerçekten yazacak kelime bulamıyorum. Keşke yapılabilseydi de en azından biz bunu başardık deselerdi. Öyle hergün orda burda ahgam kesmek ile olmuyor bu işler.

En önemli bomba ise, C maddesi. “Turizme yönelik yeni yatırımların özel ilgi turizmi çerçevesinde yapılacak yatırımlara yönlendirilmesi. Girne Kenti içindeki yoğun yapılaşmanın sınırlandırılması. Köylerin özellikleri ile korunarak odak noktalar haline getirilmesi. Eko-agro turizm, kültür turizmi sağlık turizmi, kongre turizmi gibi turizm aktivitelerinin özendirilmesi; Girne Bölgesi için turizme yönelik hizmet verecek yatak kapasitesinin mevcutlar ile birlikte toplam 23000 (yirmi üç bin) yatak olarak sınırlandırılması. Belirlenen azami yatak kapasitesinin üzerindeki turizm yatırımlarının izinlendirilmemesi.” Olacak iş değil gerçekten. Şimdi de televizyon programlarında, gazete köşelerinde uzmanlık alanları olmamasına rağmen adeta halkımız ise dalga geçiyorlar. Bu yazdıklarım benim üslubum değil ama Girne Bölgesi Akdeniz köyünden başlayıp, Esentepe’yi de geçerek taa Bahçeli köyüne kadar bir alanı kapsıyor. Yani artık bu yasa ile anladığımız “Sn yatırımcılar, gelin beş yıldızlı otellerinizi ne olur Mesarya’ya veya ne bileyim Balalan veya Mehmetçik vs bölgelerine kaydırın” diyelim. Alternatif turizm modelleri, batı bölgemizde ki Akdeniz köyü bu coğrafya içindedir, Kayalar, Tatlısu, Bahçeli köylerinde yapılabilir ama yasa diyor ki siz buralara da yatırım yapamazssınız. Örneğin, cebinde yüz milyon dolar olan bir yatırımcı gelse ve bu topraklara yatırım yapmak istese, ilgili yasa gereği bu bölgeye yatırım yapılmasına izin veremezsiniz.

Bu gibi endişeler özellikle Sn Fikri Ataoğlu başkanlığında yaptığımız bir toplantıda Girne Belediye Başkanı Sn Nidai Güngördu ve Çatalköy Belediye Başkanı Sn Mehmet Hulisioğlu`na da aktarıldı. Kendilerinin artık beş yıldızlı otel yatırımlarının altyapı ve uygun arazi nedenleri ile inşşatlarının çok zor şartlarda hayata geçirilebileceğini belirttiler. Birden dört yıldızlı tesislere ise daha sıcak baktıklarını da ayrıca ifade ettiler. Dünya ve en yakın komşumuz, bu gibi yatırımların önünü açmak için gerekli gördüğü yerlerde yasal düzenlemelere giderken, bizler treni kaçırdıktan sonra öyle sanıyorum ki çok üzüleceğiz. Ancak gerekli tedbirlerin de alınmakta olduğunu, şu anda Girne Merkez (Karakum- Çıkarma Plajı Arası yatak sayısı ve yatırım modelini belirleyerek 28 bin, Girne Bölgesindeki diğer köy ve bölgelerdeki alanlara da yatırım sayısını en az 7 bin yatak daha çoğaltarak toplamda otuz beş bin yatağa çıkaracağız. Yirmi üç bin sayısı zaten çoktan aşılmış durumda.

Adamızın tek gerçeği, deniz, kum, güneş turizm ürün yelpazesini yayarak, tüm bölgelere alternatif turizm modellerini) köy pansiyonculuğu, eko agro turizm, kite sörf turizmi, karavancılık, kamp alanları kültür turizmi, festivaller gibi modelleri yaymaktan geçiyor...

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık