• 06 Mart 2017, Pazartesi 9:07
Yrd. Doç. Dr. İsmetESENYEL

Yrd. Doç. Dr. İsmet ESENYEL

Ürdün ziyareti ve beklentilerimiz

Kuzey Kıbrıs turizm sektörümüz anlamında çok yoğun bir süreçten geçtiğimizi ifade etmek isterim.

Bu sıcak temaslar ve turizm amaçlı yapılan seferberlik mutlak süreçte amacına ulaşacak ve biz ülke olarak bunları yaşıyor olacağız. Sağlık konseyi ve global sağlık turizmini içine alan geçen haftaki Ürdün’ün başkenti Amman’a yaptığımız ziyaret her açıdan olumlu geçti.

Ülkemize konulan ambargoların böylesine yoğun dış temaslar ve lobi hareketleri ile bir nebze hafifletileceğini düşünmekteyim.

Ürdün Amman Ortadoğu’nun parlayan yıldızı oluyor

Ürdün birçok Ortadoğu ülkesini geride bırakan bir ekonomik yapıya bürünüyor. Aslında İngiliz yönetiminin el ayak çektiği 1930’lu yılların başında ve aynı bizim gibi bir sömürge ülkesi olan Ürdün; bizlere ülkemiz anlamında farklı ipuçlarını yakalamamıza olanak tanıyor.

İngiliz medeniyeti kendisini özellikle başkent Amman’da hissettiriyor. Kıbrıs mutfağına yakın yemekleri ve mezeleri dolmasından cacığına, humusuna, kebabına hemen hemen her şeyiyle aynı olan bir kültürü paylaşmaktayız. İnsanların hem belli bir oranının dini anlamda konservatif, hem de giyimleri ve kuşamlarındaki batılılık, bu güzel ülkenin bizim yapımızla çok benzer noktaları olduğunu söylemek lazım.

Şehrin dışına çıkıldıkça; çevre çok daha kirli, batılı yapı tamamıyla sanki Suudi Arabistan’daki gibi Arap mimarisi ve yaşam kültürüne doğru kayıyor. Neyse biz tekrardan turizmle olan ilişkimize dönelim.

Başkent Amman, büyük binaları, ulusal ve uluslararası otel zincirleriyle ve 2015 yılında Ortadoğu’nun seçilen en güzel havaalanıyla gerçek turizm olgusunu hissetmenizi sağlıyor. Ancak, havaalanına iner inmez, Ercan’dan daha iyi hizmet aldığınız kesinlikle söylenemez.

Bu arada Ürdün’de 3 adet uluslararası ve 14 tane bölgesel olmak üzere toplamda 17 adet havalimanı var. Ülkenin ulusal havayolu Şirketi Ürdün Havayolları’na ilaveten RayaJet ve Jordan Aviation 2005 yılında faaliyete geçen iki özel havayolu şirketi olmuştur.

Bina (terminal) mutlaka mevcut yapısıyla daha güzel ama hizmet anlamında (yer hizmetleri, muhaceret işlemleri vs) bizimkinden daha iyi noktada değil. Zincir oteller (Hilton, Intercontinental, Hyatt, Sheraton, Crown Plaza, Fairmont) benim gözümle görebildiklerim ve inanıyorum ki diğerleri de var, bu anlamda bizden ileri noktadalar. Ancak, bizim otellerimiz de en az, hiç tereddütsüz bu uluslararası oteller kadar güzel.

Sağlık turizminde Ortadoğu’da bir marka Ürdün

Ziyaretimizin amacı bildiğiniz üzere, Global Sağlık Konseyi’nin davetlisi olarak hem adamızdaki sağlık turizmini anlatmak, hem de ülkemizin bu sektöre karşı olan potansiyel yatırım olanaklarını bu bölgeden gelebilecek yatırımcılara ve özel sağlık hastanelerine anlatmaktı.

Burada bizlerin ciddi lobi faaliyetlerine katılmak için tüm imkanlarını seferber eden herkese çok teşekkür ederim. Girişilen bu hamleler; bizleri ülke olarak sağlık turizmi kapsamında yakında daha ileri boyutlara taşıyacaktır. Bu organizasyon gerçekleşirken Global Sağlık Konseyi’ne üye 41 üye ve üst düzey yöneticileri de oradaydılar.

Canla başla çalışan Emin Çakmak ve ekibi, bakanlığımız ekiplerini ve Sağlık Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan’ı en iyi şekilde ağırladı. Standımızı ziyaret eden Ürdün Kraliyet ailesine bağlı iki prenses ve siyasi atanmış ve seçilmiş kişiler çok fazla zaman geçirmeseler de standımızı ziyaret ettiler ki bu çok önemli bir açılım bizler ve ülkemiz için.

Yaklaşık 300 bine yaklaşan hasta sayısıyla modern ve özel hastaneleri anlamında Ortadoğu ülkeleri içinde birinci sıraya yerleşen bir öneme sahipler. Dubai ile çok önemli rekabete giren ve dünyanın yedi harikasından biri kabul edilen Petra şehriyle yaklaşık 8 milyon ziyaretçiyi ağırlayan bir konumda Ürdün. Ölü Deniz ise başlı başına dünyadan şifa bulmak anlamında herkesi ağırlayan bir konumda. Türkiye’mizdeki potansiyel sağlık turizmi anlamında ve özellikle termal turizminde geçenlerde karşıma çıkan bir paragrafı sizlere paylaşmak isterim.

Makissos Thermal Hotel&SPA Genel Müdürü Yavuz Batuhan Çağırıcı’nın açıklaması şöyle:

“Dünyada ve ülkemizde termal yer altı sularına dayalı tatil ve şifa turizmi hareketi her geçen gün daha büyük boyutlara ulaşıyor. Günümüzde insanların sağlıklı yaşam, zindelik ve güzellik gibi konulara ilgi ve talebinin artması bu turizm dalının gelişmesine yardımcı olmuştur. Ülkemizde tespit edilen termal su kaynakları hacim ve kapasite olarak dünyada 7'inci sırada yer alıyor. Türkiye’de sıcaklıkları 20 ila 110 santigrat derece arasında değişen 1.500 den fazla termal kaynak bulunuyor. Bu sayede Türkiye, termal kaynakların zenginliği ve debileri açısından dünyada 7′inci, Avrupa’da ise birinci sırada yer alıyor. Türkiye’de, 250 adet kaplıcadan yılda 10 milyon yerli turist ve 300 bini aşkın yabancı turist hastalık tedavisinde, rehabilitasyon ve dinlenme amaçlı olarak faydalanıyor. Termal turizm Avrupa ülkelerinden Almanya’da önemli bir sektör haline gelmiştir. Almanya’da tesislerin toplam yatak kapasitesi 750 bin, toplam ziyaretçi sayısı 10 milyon ve termal turizm faaliyetlerinden yıllık kazanç 30 milyar dolar civarındadır” (turizmguncel.com )

Türkiye çok önemli bir konumda sağlık turizminde

Bizlerin ülke olarak bu alanda en ön sıraya yerleştireceğimiz sektörler ise tüp bebek, üçüncü yaş turizmi. Bizim ülke olarak potansiyelimizi söylemek çok yersiz ama önemli paralar kazanılan bu sektöre ülkemiz her şeyiyle çok uygun. Alternatif turizm modelleri içerisinde sağlık turizmi en önemli sıraya gelebilir, gelmeli de.

Herkes elini bu güzel taşın altına sokmalı.

Turizm dolu günler bizim olsun.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık