YDP'nin tehlikeli oyunları sürüyor

Seçim sürecinde uyarımızı yapmış, “ırk üzerinden politika yapılmasın” demiştik.

Irk üzerinden propagandaya yönelenler olduğu, hatta buna fazlaca abartı katılarak, düşmanlık edebiyatına başvurularak yapıldığı duyumları almıştık.

Böyle bir politikanın sıkıntı yaratacağını, toplumu böleceğini söylemiştik.

Ancak YDP’li kurmaylar bunun üzerinden seçim kazanma stratejisi belirlemişti.

Belki bu yüzden belki başka nedenlerden dolayı meclise 2 milletvekili sokmayı başardılar.

Meclise girmek onlara yetmedi, ırk üzerinden politika yapmaya devam ettiler.

Afrika gazetesine yönelik yapılan eylemin istenmeyen noktalara varması, meclisin çatısına insanların çıkması işte bu ırk üzerinden politikanın eseridir.

YDP, bu siyasetle parlamentoya girmiştir ama toplumda tamiri zor tahribatlar yapmıştır.

Afrika gazetesine ve meclise yönelik eylemlerin sonrasında da YDP’nin ırk üzerinden siyaset tavrı sürdü.

Geçmişte yapılan eylemleri bile Kıbrıslı- Türkiyeli ayrımı için kullanmaya çalıştılar.

Geçmişte “kök Kıbrıslı ile Türkiye’den gelen göçmenlerin” birlikte bulunduğu (zaten o zamanlar böyle bir ayrımı yapmayı da kimse akıl etmemişti) eylemleri, yalnızca kök Kıbrıslılar yapmış gibi göstermeye çalışıp, Afrika gazetesine ve meclise yönelik eylemlerde tutuklamaları ırkçı bir yaklaşımmış gibi göstermeye çalıştılar.

Yetmedi, yargıya dil uzattılar. Yargıdan çıkacak kararı, Türkiye’ye, Türkiye Cumhurbaşkanı’na, Kıbrıs’taki Türkiyeli göçmenlere yönelik cevap olarak nitelendirdiler.

YDP’lilerin her demeci, her açıklaması böyle iğneleyici, böyle ırk üzerinden kışkırtıcı oldu.

Irkçılıktan şikayet ederken, tersten ırkçılık yapan bir zihniyet…

YDP Genel Başkanı’nın son marifeti ise Başbakan Tufan Erhürman ile Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın Türkiye’ye yaptığı ziyarete anlamlar yüklemek.

Başbakanın mecliste kendisine ayar çektiğini söyleyen YDP Başkanı Erhan Arıklı, “Başbakan bana kalın ayar verdi ama kısa süre sonra Ankara’ya çağrıldılar ve orada 45 dakikalık kalın ayar aldı” dedi.

Erhan Arıklı, Türkiye devletinin ve Türkiye Cumhurbaşkanı’nın kendilerinin arkasında olduğunu ve kendilerine sert davranan Başbakan Tufan Erhürman’ın Türkiye’de azar işittiğini, uyarıldığını söylüyor.

Bu tehlikeli oyunlara bir son vermeleri gerekmektedir.

“Kıbrıs’taki Türkiyelilerin partisi, Türkiye tarafından korunuyor. Mecliste yapılacak bir tartışmada bile Türkiye taraf olup Başbakan ile Başbakan Yardımcısı’nı azarlıyor, tehdit ediyor, ayar çekiyor…” iddiası korkunç bir şeydir.

Bu iddialar, YDP’nin saygı duyup, korumaya söz verdiği KKTC’yi küçük düşürmekten başka bir şey değildir. KKTC’nin ayrı bir devlet olduğu tezine de aykırıdır.

Bu söylemler Türkiye’nin de politikası ve tezlerine uygun değildir. YDP’nin tavrı, uluslararası alanda Türkiye’yi zorda bırakacak, KKTC’nin Türkiye’nin bir alt yönetimi olduğu iddialarına destek veren bir yaklaşımdır.

İçinde bulunduğu parlamentonun Başbakan ve Başbakan Yardımcısı olan üyelerini küçük düşürmek, aşağılamak aslında parlamentoyu küçük düşürmek ve aşağılamaktır ama gözünü politik hırs bürümüş YDP’liler bunu görebilecek durumda değildir. YDP, bu tehlikeli oyunlara bir son vermelidir.

 

YORUM EKLE