Yeni bir sayfa açın ve boşa zaman harcamayın

İki yılı aşkın bir süreden beri zor günler geçiriyoruz. En başta gelen nedeni de Koronavirüs (Covid-19). Şu ana kadar 5 milyon insan bu yüzden yaşamını yitirdi. Ekonomiler daraldı, işsizlik arttı, geçim daha da zorlaştı. Bu durum yalnız bizde değil, dünyadaki tüm ülkelerde de aynı. Örneğin Kuzey Kore Lideri Kim Jong, kıtlıkla karşı karşıya kalan halka ‘kemerleri sıkın’ çağrısı yaptı. Kuzey Koreli yetkililer de, sorunu çözmek, en azından ertelemek için günde sadece bir öğün yeme çağrısında bulunuyor.

Yalnız Kuzey Kore mi? Daha nice ülkeler aynı veya daha beter durumda! Yemen bunların başında gelir. Daha nice Afrika ülkelerinin halkları açlıkla karşı karşıya… Yeterli ilaç da yok. BM Genel Sekreteri ile Dünya Sağlık Örgütü Başkanı, yardım için dünya ülkelerine durmadan çağrıda bulunuyorlar. Anlayacağınız bu dönemde her insan gibi, her ülke de kendi derdinde. Gene de çok zor koşullar altında yaşama tutunma, hayatta kalabilme mücadelesi verenlere, olanaklar nispetinde yardımcı olmak, el uzatmak, ülkeler arasındaki dayanışmanın, kalıcı barışın ve demokrasilerin gereğidir. Çünkü aç insanın gözü döndü mü, ne yapacağı belli olmaz!

Bunları genel anlamda ifade ederken, ‘önümüzdeki pilava bakalım’ dercesine, kendi durumumuzu irdelemekten daha akılcı ne olabilir? Varsın kendilerini ‘dünya devleri’ diye lanse edenler, hele de BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi bu konuda kafa yorsun; yorabilirlerse tabii ki. Biz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), bu darboğazı nasıl aşabiliriz konusunda kafa yormalı, alınması gereken acil önlemleri almalı ve yeni bir yol haritasını izleyerek adım atmalıyız. Geçen süreçte gördük ki, her yerde olduğu gibi, bizde de en başta gelen husus sağlık, ikincisi de hayatın idamesidir. Bu da gıda sektörü ile en anlamdadır. Özetle aşısız ve gıdasız hayat mümkün değildir. Bu bakımdan bundan böyle görev üstlenecek olanların hangi sektörlere öncelik ve ağırlık vermeleri gerektiği de anlaşılmaktadır. Ancak üretimi teşvik ederken, bu lafta kalmamalı, üreticinin önü kesilmemelidir. Bunların gerçekleşebilmesi için de siyasi istikrara ihtiyaç vardır. Dr. Altan Yavuz’un dediği gibi, partiler arası çekişmeler artık son  bulmalıdır!  

Değil haftalar, aylardır her şey kurultaya endekslendi. Kurultay ile yatıldı, kurultay ile kalkıldı. Ve o mübarek gün geldi, çattı, hatta geçti de! Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, önemli olanın ülkenin ve halkın refahı ve güçlü bir KKTC olduğunu belirtti. Federal çözümün geride kaldığını yineleyen Tatar, iki devletli egemenlik temelinde bir anlaşmanın dünyaya anlatılmasının önemine vurgu yaptı. Kurultaya katılan AKP Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, Kıbrıs Türk halkının birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi gerektiğini söyledi, Türkiye ile el ele omuz omuza yolculuğun önemine işaret ederek, siyasi istikrarsızlığın ortadan kalkacağına olan inancını dile getirdi.

Kurultayda konuşulanları izlediniz, okudunuz. Burada tekrarlamaya gerek yok! Ancak bugünden itibaren artık bir şeylerin değişmesi gerekir diye düşünüyoruz. Kurultay öncesi meclisin o halini artık kimse görmek istemiyor. Halk, değerli zamanın boşa geçirilmesine şiddetle karşıdır. Toplumun önünde biriken dağ gibi sorunlar vardır.  Vatandaş iş aş peşindedir. Dövizin de yükselmesiyle darboğazda sıkışıp kalmış durumdadır. Kurtarıcı beklemektedir. Bunun için de öncelikle siyasi istikrar gerekir. İstikrarsızlığa prim veren olursa, bu halk onlardan da günü geldiğinde hesabını soracaktır. Bu duygularla daha güzel günler dilerken, yineliyoruz ve diyoruz ki, yeni bir sayfa açın ve boşa zaman harcamayın.  

  ***

Osman Şan’dan:

Seçilecek olanlara mesaj,

“Ortak değerlerimiz, devletimiz, özümüz, geçmişimiz, dahili ve harici bedbahtlar tarafından hoyratça hırpalanırken, bu halkın refahı için, bu devletin bekası için ‘Tık’tan öte ‘Taak’ diye masaya vurulmasınadır ihtiyacımız. Seçilecek olanların kulağına küpe olması dileğiyle.”

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110