Yeni Covit-19 aşısı umut oldu

ABD’li ilaç firması Pfizer ile yöneticiliğini Türk bilim insanının yaptığı, Alman BioNTech firmasının geliştirdiği Covit 19 aşısının, 43 bin gönüllüyle yapılan çalışmalarda, virüsü önlemede yüzde 90 başarı sağladığının açıklanması, Dünya bilim çevrelerinde memnuniyet yarattı ve tüm dünyayı umutlandırdı. Bu başarı, bilim dünyasındaki iş birliğinin önemini bir kez daha gözler önüne serdi.
   Uzmanlar, bahse konu aşının, tedarik sürecinde eksi 70 dereceye kadar soğutulması gerektiğini ve bu sıcaklıkta saklanmasının şart olduğunu belirtti. Ancak, birçok gelişmiş ülkede bile hastanelerin soğuk depolama kapasitelerinin yetersizliği, aşının tüm insanlar tarafından kullanımını geciktirebilir.
   Ayrıca, aşının soğuk zincir yolu ile dağıtılması da mutlaka çözümlenmelidir. Gelişmiş ülkelerde bile, depolama sorunu olması beklenirken, az gelişmiş yerlerde (Afrika, Güney Amerika, Asya) bu sorun nasıl çözülecek ayrı bir tartışma konusudur.
   Bu bağlamda, her 2 firma da aşının saklanma koşullarını geliştirmek için hummalı bir şekilde çalışmaktadır. Firma yetkilileri, buz ile muhafaza edilen donmuş aşı şişelerinin 10 gün boyunca kara ve hava yoluyla taşınabileceğini, ayrıca aşının hastanelerde yaygın olarak kullanılan ve 2 ile -8 derece arasında soğutma sağlayan depolarda 5 gün saklanabileceğini, ancak donma noktasının üzerindeki sıcaklıklarda aşının beş günün ardından bozulacağını aktardı.
   Almanya Sağlık Bakanlığı, aşının ilk onaylarının gelmesinin 2021’in Mart ayını bulabileceğini açıkladı. Aşı firmalarına önceden ödeme yapan ülkeler aşıya daha öncelikli olarak ulaşacaklar. Avrupa Birliği, Amerika, Avustralya, Güney Kore, İngiltere, Fransa, Japonya, Türkiye gibi ülkeler aşı firmaları ile ön anlaşmalar yaptı.
   Bilim insanları, dünyada pandemiyi hızla sonlandırmak için, dünya nüfusunun en az yüzde 60'ının aşılanması gerektiğini söylüyorlar. Üretim kapasitesi, soğuk zincirde dağıtım ve finans gibi nedenlerle 6 milyar kişiyi hızla aşılayabilmek için en az 2 yıllık süre gerekmektedir Bu bağlamda, BioNTech ve Pfizer tarafından üretilen aşının yılda yaklaşık 1,3 milyar doz üretimi planlandığı için, başka firmaların ve ülkelerin geliştirdikleri aşıların da başarılı olması ve tüm dünyaya hızlı bir şekilde dağıtılması gerekmektedir.
   Kurucusunun Prof. Dr. Uğur Şahin olduğu BioNTech şirketi ile, ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer tarafından geliştirilen Koronavirüs aşısının fiyatı da belli oldu. İki doz halinde uygulanan bu aşının ABD’deki fiyatı doz başına 159 TL, iki dozunun ise 318 TL olacağı bildirildi.
   Aşı ilk etapta, sağlık çalışanları başta olmak üzere, kronik hastalar, yaşlılar ve hastalığı yayma riski yüksek olan çalışanlara uygulanacak. Böylece, salgın hızının yavaşlatılmasına ve ölüm oranlarının azaltılmasına olumlu etki yaratılacaktır. Yapılan araştırmalar, aşının etkinlik süresinin grip aşısından daha uzun, yani bir yıldan daha fazla olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor.
   Öte yandan, bir başka aşı müjdesi de yine ABD’den geldi. ABD merkezli ilaç üreticisi Moderna, COVID-19'a karşı geliştirdikleri aşı adayının test sonuçlarının yüzde 94,5 oranında etkili olduğunu bildirdi. Geliştirilen aşının 2-8 derece aralığındaki standart buzdolabı sıcaklığında etkinliğini 30 gün süre ile koruduğu da açıklandı. Ayrıca, aşının, nakliye ve uzun süreli saklama için -20 derecedeki bir soğutma cihazında 6 ay saklanabildiği bilgisi de verildi. Covit 19 aşıların çoğalması insanlık adına sevindirici gelişmeler.
   Uzmanlar, virüsün bulaşma gücünün 3 kat arttığını ve şu anda dünyada salgının yeniden artış göstermesinin de en önemli nedeninin bu olduğunu belirtmektedirler. Havaların soğuması ile, kapalı ortamlarda yoğun olarak bulunan insanlar virüsü daha hızlı yayabileceklerdir.
   Bu bağlamda, kış mevsiminin de gelmesi ile gribal enfeksiyonların artması, ülkemizde de halkın virüs tedbirlerine daha dikkatli olmasını gerektirmektedir. Kapalı mekanlarda, hem işletme sahipleri hem de vatandaşlar, maske, mesafe ve hijyen kurallarından taviz vermemelidir.
   Zira, Güney Kıbrıs, Türkiye ve Avrupa’ da vakalar yine çoğalmış, birçok ülkede sokağa çıkma yasağı ve kapanmalar yine başlamıştır. Ülkemizi 2. dalgadan mutlaka korumalıyız. Çünkü, ne sağlık bütçemiz ve sistemimiz, ne de ekonomimiz bunu kaldıramayacaktır.
 

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104