“Yeni dönemde yine adayım”

 Hafta da iki gün, Salı ve Perşembe, KIBRIS TV’de program yapıyorum.
Geçen hafta hazırladığım iki programda da, konuklarım Belediye Başkanı idi.
Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser ve Güzelyurt Belediye Başkanı ve aynı zamanda Belediyeler Birliği Başkanı olan Mahmut Özçınar.
Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser’in görüş ve yorumlarını geçtiğimiz hafta paylaşmıştım.
Bugün de Güzelyurt ve Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar’ın genelde Belediyeler özel de ise Güzelyurt bölgesi ile ilgili değerlendirmelerini paylaşacağım.
Belediyelerin kurumsallaşma adına adımlar atması gerektiğini söyleyen Özçınar, yeni dönemde yine Belediye Başkanı adayı olduğunu, Belediye Başkanlarından Milletvekilliğine aday olan isimlerin, Belediyelerin sorunlarını Meclise aktarılabileceğini düşündüğü de belirtti.
Devamla Mahmut Özçınar;
“Yerel yönetimlerin her geçen gün görev önemi ve sorumlulukları artıyor. Başka ülkeler, bazı bölgelerin tarımsal üretim politikalarını bile yerel yönetimlere bıraktılar.
Merkezi yönetimler ile yerel yönetimler arasında bir çatışma var. Bu sadece bizim ülkemizde olmuyor. Merkezi yönetimler pek çok yetkiyi devretmek istemiyor.
2008’den bu yana Belediyeler yasasını hayata geçirememişiz. Katkı payları artırılamamış. Derdimizi anlatamıyoruz. Komiteye giden Belediyeler yasasını bile karar aşamasına getirememişiz. Sebepler ise tamamen siyasidir.
Çevreyi kirletmenin şu anki maddi cezası 5 TL’dir. Kaldı ki çevre dairesi için de ağır bir yüktür. Çıkarılan veya atılan çöpün çevreye verdiği zarar ve onu ortadan kaldıracak Belediyenin, buna karşılık caydırıcı bir miktarı ceza uygulaması gerek.
Belediyelerin reforma ihtiyacı var. Yetkilerin artırılmasına, denetimin sağlanmasına, sadece sayısal olarak değil, her bölgeye Belediye hizmeti verilebilecek şekilde düzenlemeler yapılmalı.
Dünyada tartışılan, örnekleri olan modelleri bizlerinde tartışması gerek. AB her yerde Belediye hizmeti verilmesini istiyor. Bu konuda güney Kıbrıs’ın AB’ye verdiği taahhütler var. Biz 14 yıldır bir yasamızı bile hayata geçiremedik. Seçime giderken her siyasi partinin yerel yönetimler konusunda politikalarını belirleyip, kamuoyuna açıklamasını bekliyor ve talep ediyorum.
Belediyeler ciddi bir disipline girdi. Eskiden istihdam kapısı olarak görülüyordu. Sosyal yatırımlar keyfiydi. Şimdi öyle değil. Sosyal yatırımlar devlet katkısından otomatik kesiliyor. Personel giderlerinin, bütçenin %50’sini geçmemesi gerek. Bunlara belli bir düzen getirildi. Belediyeler artık istihdam kapısı değil. Peki, devlet bunu yaptı mı? Tabi ki hayır.
Belediyeler belli konularda düzene girmişken, Nisan 2020’den bu yana trafik paralarını, merkezi hükümetten alamıyoruz. Bunu bütçemize de yazamıyoruz. Karayolları veya sivil savunmanın araçlarını kullanma, belli afetlerde yönlendirme kabiliyetimiz yok.
Benim Milletvekili olma gibi bir düşüncem yok. Benim alanım yerel yönetim. Verdiğim sözler ve proje yatırımlarım var. Birikim ve tecrübe ile daha vereceğim katkılar olduğuna inanıyorum. Bu sebeplerle, yeni dönemde yine göreve talibim.”

 

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110