Yeni hükümet halka eski sorunları yaşatmamalı

Kabul etmek gerekir ki “yeni hükümet arayışları”, dörtlü koalisyon hükümeti dönemi yaşanan bazı sıkıntılardan, ortaya çıkan tıkanıklıktan, icraat yapamaz hale gelmiş olmalarından dolayı doğdu.

Her şey kusursuz olsa, ülkede her şey tıkır tıkır işlese, sorunlara çözüm bulunsa hükümet bozulmayacak, yeni arayışlar peşinde koşulmayacaktı.

Hükümetin bozulması konusunda türlü senaryo yazılmaktadır ama iktidardakilerin “iş yapamaz hale gelmesi” en büyük etkenlerdendir.

Ülkede birçok sorun olmasına rağmen, hükümet bunlara çare bulacak kabiliyetini yitirmişti.

Doğrusu, ekonomik krizler ve doğal afetler de hükümetin şanssızlığıydı.

Hatta Türkiye’deki sistem değişikliği, oradaki seçimler ve bazı sorunlar da KKTC’deki hükümetin dezavantajları olmuştu.

HP’nin çekilmesiyle hükümet bozuldu ve bugünden itibaren yeni arayışlara başlanıyor.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan görevi alan UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, hiç zaman kaybetmeden hükümeti kurma çalışmalarına başlayacak.

Şu an için en olası seçeneğin UBP ile HP ortaklığı olduğunu söyleyebiliriz.

UBP, hükümeti kurmakta kararlı ve koalisyonda mutlaka bu partinin olacağı aşikardır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu; dörtlü koalisyonun 15 aylık sürede yaşadığı sıkıntıların göz ardı edilmemesidir.

15 aylık sürede hükümetin neleri, neden yapamadığı, hangi konularda tıkandığı, hangi konularda vatandaş tarafından eleştiri aldığı çok iyi irdelenmelidir.

Bu topluma benzer sorunları yaşatmaya kimsenin hakkı yoktur.

Eğer aynı sorunları yaşayacaksak, ülkede icraat anlamında yeni ve faydalı şeyler olmayacaksa, bize daha iyi yaşam sunamayacaklarsa ve halka “her şey aynı, hiçbir şey değişmedi” dedirteceklerse, bu hükümet değişikliğinin ne anlamı var ki?

Yeni hükümetten toplumun beklentileri yüksektir, halkın gözü yeni hükümetin üzerinde olacak, tabii bizim de…

Mutlaka iş yapabilecek kadrolar oluşturulmalıdır.

Bakanlık seçiminden, dairelere, kurumlara müdür atanmasına kadar her alanda, işin ehli insanlar görevde olmalı…

Artık hatır gönülle adam atama, parti dengelerini gözetecekler diye iş yapamayacak, yeteneksiz kişileri göreve getirme alışkanlıklarından vazgeçilmelidir.

Bu ülkenin deneme- yanılma yöntemiyle zaman kaybetmeye tahammülü yoktur.

Konuların uzmanlarıyla çalışılmalı ve yapılacak tüm çalışmalarda, uygulamalarda şeffaf olunmalıdır.

Bu ülke, iç ve dış tesirleri olan birçok olumsuzlukla karşı karşıya kaldı, çok rahatsızlıklar yaşadığımız bir dönem geçirdik, işte bunların bir daha gerçekleşmemesini istiyoruz.

Yeni hükümet kuracak olanların, bu hususlara çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Hükümeti muhtemel kuracak parti olan UBP, eski alışkanlıklarla değil, eski hatalardan arınmış, çağdaş bir anlayışla ve sorun çözme odaklı çalışmalıdır.

Muhalefette bulunduğu dönemde sorunların neler olduğunu ve halkın ne istediğini gören UBP, göreve başlar başlamaz sorunları çözmek için canla başla çalışmalı.

Eğer UBP’nin ortağı HP olacaksa da, geçmiş hükümetin bozulmasında ve yeni hükümetin kurulmasında önemli payı olan, elini taşın altına koyan bu partimiz de üstlendiği bu zor görevi yerine getirmek için üstün bir gayret ortaya koymalıdır.

15 aylık bir hükümet deneyimi olan HP’nin benzer sıkıntılar yaşanmaması için inisiyatif alması gerekmektedir. Yeni koalisyon hükümeti, HP için de önemli bir sınav olacaktır.

YORUM EKLE