Yeni ilçemiz Lefke ve turizm sektörümüzden beklentiler

Lefke bölgemiz ilçe olmanın haklı gururunu yaşıyor. Lefkeliler yıllardır kendilerine sürekli verilen sözlerin ardından biraz da bu gururun keyfini yaşıyorlar gibi. Nasıl böle bir kanaate ulaştım derseniz daha iki gün önce bölge halkından, sivil toplum örgütlerinden ve özellikle Lefke Avrupa Üniversitesi’nin davetlisi olarak gittiğim “Sağlık Turizmi ve Lefke” konulu sempozyum vesilesiyle.

Lefkeliler bir anlamda şahsımın çok yakından tanıdığı bir bölge. Bostancılı olduğumdan çocukluk ve gençlik yıllarımda önemli yeri var. Hayat merdivenlerini çıkarken, birlikte ortak dostluklar ve arkadaşlıklar kurduğumuz özel bir bölge. Son yıllarda üniversitenin yaptığı atılımlar neticesinde kendisini ihmal eden hem yerli halkına, hem de diğer unsurlara karşı adeta direnen bir konumda.

Lefke sadece CMC madeniyle anılmamalı

Cyprus Mines Corporation (CMC) ilk kez 1915 yılında maden çıkarmaya başladığında, küçük bir kasaba olan Lefke, adını XERO Yedidalga limanı ile uluslararası bir hüviyete kavuştu.

10 bini aşan nüfus yapısıyla adeta İngiliz döneminin en zengin bölgesi ve refah yayan bir konumda oldu. Ancak Amerikalıların 1975 Şubat’ı itibarıyla adayı terk etmesi, bölgede ve Lefke’de aşılması çok zor yaralar açtı. Zaman içerisinde maden atıkları büyük çevre felaketine yol açtı. Sonradan yaşananlar ise malum. Neyse ki, madenin mirasından arta kalan bugünkü Cengiz Topel Hastanesi 1929 yılında koca dev CMC şirketinin işçi ve ailelerine hizmet eden sadece 45-50 yataklı bir haldeydi. Ancak konumlandığı yer itibarıyla golf sahalarını da içinde barındıran rekreasyon alanına da sahipti. Buraya kadar güzel bir özet oldu sanırım.

Sağlık turizmi ve Lefke

Dört-beş yıl önce Lefke Avrupa Üniversitesi ile ortak geliştirilen bir çalıştayda önemli açılımlar içerisinde olunmuş, YAGA ajansıyla belli bir aşamaya gelinmişti. Özellikle İsveç menşeli bir firma bu bölgemize sağlık alanında yatırım için istekli olmuş ancak ülkemiz adına hangi yatırım unsur ve teşviklerinden yararlanacağı konusunda anlaşmazlıklar yaşandığı için bu şirket yatırımı yapmaktan vazgeçmişti.

Kısacası, ülkemize sadece turistik tesis anlamında verilen dış yatırımcılara yönelik olan bu teşvik modellerinin çoğaltılarak yeni sisteme ve yol haritasına büründürülmesi ihtiyacı var. Bunun için kesinlikle ev ödevlerimizi iyi çalışmak gerekli. Sadece otel yatırımlarını ve tur operatörlerine verilen teşvik sistemlerinin yanına; mutlaka alternatif turizm şekillerini ve yatırımlarını da eklemek gerekli. Söz konusu arazi yaklaşık 240 dönüm ve gölet bölgesinde olan bir yerde. Lefke Avrupa Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dekanının da dediği gibi Lefke ilçesinin büyük ihtiyacını karşılayacak açılım içerisinde olacak.

Alternatif turizm modelleri ve Lefke

Lefke merkezi tıpkı bir Bolu Safranbolu gibi. Üstelik bu tarihi evler ve kültür varlıkları tahmin edebileceğiniz gibi asırlardır, Türk toprağı. Bu sebeple, bu yerlerimiz köy pansiyonculuğu kapsamında dönüştürülerek, turizm sektörümüze kazandırılabilir. İki gün önceki sempozyumda anladığım kadarı ile sivil toplum kuruluşları ve bölge halkı birlikte hareket etmeli çünkü yeni turizm anlayışı onlarla devlet arasında birlikte şekillenecek.

Gelişime açık olmalar, turizm sektöründen nasıl ekmek yiyebilirim düşüncesi kendilerinde hasıl olmalı. Üniversitenin yaptığı açılımlar ve ekonomik getirileri yanında bölgenin doğal güzelliği unutulmamalı. Gaziveren rüzgâr sörfü, Gemikonağı Limanı tüm bölge narenciye ve diğer ticari ihtiyaçlar için önemli bir liman… Yeşilyurt, Kumköy, Güzelyurt ve Akdeniz körfezleri ve sahil şeridindeki turizm alanları mutlaka yeni planlama politikalarımıza dahil etmeliyiz. Bu doğayı tahrip edip, turizm alanı yaratılacağı anlamına gelmesin. Turizm sektörümüzü çeşitlendirmek adına (kite sörf, karavancılık, kamp alanları, dağ evleri, köy pansiyonları, yürüyüş yolları, dinlence ve eğlence (rekreasyon) alanları, agroturizm (özellikle Yeşilırmak) eko-turizmde Bağlıköy bu açılımlara hazır olmalı. Sadece eleştirmekle ve devletten her şeyi bekleyerek istediğimiz hedeflere ulaşmak zor, herkes tek bir amaç için çalışmalı. O da, el ele verip bu güzel ülkenin ekonomik kalkınmasını sağlamak olmalı.
 

 

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75