Yeniden Anastasiadis, yeni bir sayfa açabilir mi?

Güney Kıbrıs’ta başkanlık seçiminin ikinci turu da yapıldı ve Nikos Anastasiadis yeniden başkanlığa seçildi. Beklenen bir sonuçtu...

Çözüm yanlısı Kıbrıslı Türklerin gönlünden Stavros Malas geçiyordu. Malas, büyük bir atılım yaparak, Papadopulos’u geriden bırakıp Anastasiadis ile ikinci tura kalmayı başardı ama 13,8 oranında oylarını artırması ona yetmedi.

Zaten oy oranı olarak yarışa Malas’ın önünde başlayan Anastasiadis, daha önce oyunu almak için şirinlik yaptığı kesimlerden, fanatik çevrelerden, ret cephesinden oy almayı başardı ve ipi göğüsledi.

Anastasiadis’in kazanması Kuzey Kıbrıs’ta hiçbir heyecan yaratmadı. Çünkü Anastasiadis, geçmiş 5 yıldaki performansıyla Kıbrıslı Türkler için tam bir hayal kırıklığıdır. Müzakerelere barış güvercini gibi başlayıp, daha sonraları şahinleşen, özellikle de görev süresinin son bölümünde fanatiklere prim veren, akıl almaz işler yapan Anastasiadis’ten Kıbrıslı Türkler bir şey beklemiyor.

Malas kazansaydı, Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakereler için belki yeni bir umut doğabilirdi. Malas, seçim sürecinde barışçıl bir dil kullandı ve Anastasiadis’i de çözüm fırsatlarını harcadığı için eleştirdi.

Ancak güneydeki seçimler, Kıbrıs sorunu için yeni bir umut, müzakereler için yeni bir kan yaratamadı. Kıbrıslı Rumlar, ilk turda ret cephesini, Kıbrıs’ta çözüm istemeyen partileri eledi ama Anastasiadis’in de pek çözüm istediği söylenemez.

Önemli soru şu; Kıbrıslı Rumlar çözüm isteyen bir adayı mı seçti, yoksa istermiş gibi yapıp, durumu idare etmeyi iyi beceren bir başkan mı seçti? Bize göre ikincisi daha mantıklı. Aslında istermiş gibi yapan ama hep çözümden kaçan bir başkan seçildi. Kıbrıslı Rumların 56,17’si çözüm istermiş gibi yapıp, çözüme yaklaşmayan bir adayı seçmişse, onların da Kıbrıs sorununa bakış açısı böyle midir? Kıbrıslı Rumların 56,17’si Kıbrıs’ta bir çözüm istemiyor mu? Sonucu böyle okursak, gerçekten de moral bozucu bir durum.

Muhabirimiz Ahmet Karagözlü, dün Güney Kıbrıs’a geçerek Rumlardan seçim sonuçlarını değerlendirmesini istedi. Bazı Rumların söylediği dikkat çekiciydi… Bazı Rumlar, Anastasiadis’in yerine Malas seçilmiş olsa da Güney Kıbrıs’ta değişen bir şey olmayacağını söyledi. Rumlar kim seçilirse seçilsin, geçerli genel bir politika olduğunu ve onun uygulanacağını söylüyor. Bir kişi seçilmeden ve görev başına gelmeden bunu söylemek kolay değil ama Rumların böyle düşünmesi ve bunu beklemesi bizim açımızdan endişe verici.

Anastasiadis seçilir seçilmez, önceliğinin Kıbrıs sorununun çözümü için çalışmak olduğunu söyledi. Geçmiş dönemdeki performansına bakılacak olursa hiç inandırıcı değil aslına bakarsanız ama çözümü dile getirmesi bile bir şeydir…

Anastasaidis, ikinci, kez seçilme kaygısını geride bırakmış, muradına ermiş ve artık rahatlamış mıdır? Rahatlayınca da Kıbrıs’ta çözüm çabalarında daha özgür olmuş ve toplumunu da buna hazırlayacak mıdır? Bu kez de beklemediğimiz kadar çözümcü mü olacaktır? Önyargılı olmak istemiyoruz ama Rum lider yine de böyle bir güven vermiyor bize. Sonsuza kadar Kıbrıs sorunu müzakerelerini oyalayıp götürmelerine tahammülümüz yok artık.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, “müzakerelerin başlangıç ve bitiş tarihlerinin belirlenmesi, ucu açık müzakereler olmaması” önerisini destekliyoruz. Ucu açık müzakerelerle 5 yıl daha zaman kaybetmeye hiç tahammülümüz yoktur,  Rum liderin de Rum halkının da bunu bilmesi gerekmektedir.

Rum liderden çok umutlu değiliz ama şartların onu çözüme yaklaştırmasını temenni ederiz.

YORUM EKLE

banner107

banner108