Yeşil Hat Ticaretinde 2021 yılı görünümü

Yeşil Hat Ticareti, Yeşil Hat tüzüğü kapsamında yapılmakta olup, Kuzey Kıbrıs’ tan Güney Kıbrıs’a yapılan satışları kapsamaktadır. Ticaret Odasının verdiği refakatçi belgesi ile bu ürünler, AB’nin onayı ile Güney’e satılabilmektedir.

Tamamen Kuzey Kıbrıs’ ta yetişen veya üretilen ürünler ile hammaddesi yurtdışından gelip, ülkede işlemden geçirilip, yeterli oranda katma değer katılarak oluşturulan yeni ürünlerin onayı ve satışı yapılmaktadır.

2004 yılında başlayan Yeşil Hat Ticareti satış rakamları, 2008 yılına kadar artış trendi ile devam etmiş, bu tarihten itibaren ise düşmeye başlamıştır.

2008 yılında yaklaşık 7.2 milyon Euro ya ulaşan Yeşil Hat Ticareti satışı, 2009 ve 2010 yıllarında yıllık yaklaşık 6 milyon Euro, 2011 yılında yaklaşık 5.4 milyon Euro, 2012 yılında yaklaşık 4.3 milyon Euro olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca, 2011 ve 2012 yıllarında Güney Kıbrıs’a Yeşil Hat tüzüğü çerçevesinde toplamda yaklaşık 29 milyon Euro tutarında elektrik satışı yapılmıştır.

2013 ile 2015 yılları arasındaki dönemde de yılda ortalama 3.7 milyon Euro’luk satış yapılırken, 2016’da yaklaşık 4.4 milyon Euro, 2017’de yaklaşık 4.8 milyon Euro, 2018’de yaklaşık 4.6 milyon Euro, 2019’da yaklaşık 5.3 milyon Euro, 2020’de yaklaşık 4.6 milyon Euro tutarında satışlar gerçekleştirilmiştir.

2021 yılında ise, 2020 yılına göre yüzde 33 artış gösterilerek 6.1 milyon Euro tutarında satış gerçekleştirilmiştir. Görüldüğü üzere, 2021 yılındaki satış rakamları, 2009-2010 yıllarındaki dönemdeki satışları yakalamıştır. Uzun yıllardır 6 milyon barajı aşılamamıştı. 2021 yılındaki artışın en önemli nedeni olarak, TL’nin değer kaybı da gösteriliyor.

Geçen yıl rakamlarında, geçmiş yıllara göre artış olmakla birlikte,Yeşil Hat Ticaretinin henüz istenen düzeyde olmadığı net olarak görülmektedir. Kuzey’den mal alan bazı Rum iş insanlarının, Güney’deki bazı çevrelerden yapılan tehdit ve baskılardan korkmaları ve ticaret yapmaktan kaçınmaları, bu duruma neden olan en önemli etkenlerden biri olarak gösterilmektedir.

Ticaret Odası verilerine göre, 2021 yılında, Yeşil Hat Ticaretine bazı yeni ürünler dahil olmuştur. Bunlar, çelik çubuk, çelik kapı, ısı yalıtım malzemesi, alüminyum profil malzemeleridir. 2021 yılında en fazla satışı olan ürünler ise, plastik ürünler, prefabrik konteyner, ahşap mobilya malzemeleri, inşaat malzemeleri, inşaat kimyasalları, şilte, taze balık, hurda, atık ürünler ile bazı meyve ve sebzeler olmuştur.

Son tahlilde, Yeşil Hat tüzüğü üreticilerimize bir fırsat penceresi olmuştur. Yeşil Hat tüzüğünde yapılacak iyileştirmelerle, Güney’e yapılan ihracat olumlu etkilenebilecektir. Bu bağlamda, yeni ürünlerin ticaret kapsamına alınması, Yeşil Hat Ticaretini artıracaktır. Ancak, tek başına bu yeterli değildir. AB’nin 2004 yılından beridir Kıbrıslı Türklere verdiği söz olan, Doğrudan Ticaret Tüzüğünün bir türlü uygulamaya girmemesi büyük bir handikaptır.

Hellim tescilinden sonra, bu ürünün satışı da, ihracat rakamlarımızı yukarılara taşıyacaktır. Bu bağlamda, hellim tescilinden sonra ihracat konusunun ciddiyetle takip edilmesi ve önünün açılması, üreticilerimiz, ihracatçılarımız ve ekonomimiz için, hayati önemdedir.

KKTC’nin ekonomik anlamda gelişmesi için, ticaretin önünü açacak kısıtlamaları kaldıracak uygulamaların hayata geçmesi şarttır. KKTC üreticisine fırsat verildiği ve pazar yaratıldığı taktirde, uygun fiyat ve kalitede mal üretebildiğini her daim ispat etmiştir.

Girdi maliyetlerinin yüksek olmasına rağmen, yerel ve uluslararası piyasalarda talep edilen birçok ürünü üreten Sanayi, Tarım ve diğer sektördeki üreticilerimiz çok başarılı işlere imza atmaktadırlar.

Kıbrıslı Türklerin bu topraklarda tutunmasının ve var olmasının esas sebebi, mesleğinde çalışkan ve yetenekli olması, işine, toprağına sahip çıkararak, üretimden kopmaması ve mücadele etmekten kaçınmamasıdır.

 

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104