Yeşilin, ağacın, ormanın önemi büyük

Yeşili seven bir toplum değiliz maalesef. Her fırsatta, ağaçlar katlediliyor… Özellikle kış aylarında şöminelerde veya odun sobalarında yakmak için kaçak ağaç kesimleri gerçekleşiyor. Korsan odun satıcıları acımasızca ağaç katlediyor.

Yaz aylarında ise yangınlara kurban veriyoruz ağaçları. Çok sayıda yangında ağaçlarımız yanıp gidiyor. Yol yapımı, bina yapımı derken, birçok ağaç kesiliyor. Bazı bölgelerde keçiler zarar veriyor ağaçlara ya da yeni ekilen fidanlara… Ormanlarımıza musallat olan zararlı böcekler de büyük zarar veriyor. Bazı yeni ekilen fidanlar, bakımsızlıktan kuruyup gidiyor.

Gördüğünüz gibi yetiştirilmesi zor ama yok edilmesi çok kolay ağaçların. KKTC ağaç ve orman fakiri bir ülke. Kurak bir ülke olduğumuz için ağaç yetişmesi o kadar kolay olmuyor. Ülke insanı olarak da yeşile düşkün, yeşili koruyan, ağaçlara gözü gibi bakan bir karakterimiz yok. O nedenle sıkıntılar yaşıyoruz. Ağaç ve orman konusunda toplumun bilinçlendirilmesi, zarar verenlerin ciddi şekilde cezalandırılması gerekiyor.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde orman varlığını artırabilmek için çeşitli kampanyalar düzenlenirken, “orman fakiri” ülkemizde bu konuya yeterli önem verilmemesi, az sayıda cılız kampanyanın ötesine gidilememesi üzüntü verici… Çevre örgütleri bu konuda öncülük etmeye çalışıyor ama bu çaba yeterli değil, genel bir seferberliğe ihtiyaç var.

KIBRIS’a konuşan Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, orman fakiri bir ülke olarak ülkemizi ağaçlandırabilmek için fidan dikim seferberliğinin başlatılması gerektiğini belirterek, bunun için birçok uygun alanın olduğuna dikkat çekti. Sahir, birçok ülkenin yeterli miktarda yeşilliğe sahip olmasına rağmen geniş bir katılımla fidan dikim seferberliği başlattığına değinerek, orman fakiri bir ülke olarak bizim de seferberlik başlatmamız gerektiğini söyledi.

Ülkemizdeki ormanlık alanın en az yüzde 30 olması gerekirken, tapu kayıtlarına göre bu oranın yaklaşık yüzde 20 civarında olduğunu belirten Sahir, söz konusu arazilerin tümünün ormanla kaplı olmadığına dikkat çekti.

Yine KIBRIS’a konuşan Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten ise, ülke genelinde kesilen ağaçların dikilen ağaçlardan çok daha fazla olduğunu belirterek, betonlaşmanın her geçen gün artış gösterdiğine vurgu yaptı. Küresel ısınmadan kaynaklanan sorunlara karşı mücadelede ağaçlandırmanın büyük bir önem taşıdığına işaret eden Sarpten, ağaçların karbondioksit emilimine yardımcı olduğunu söyledi. Sarpten, ülkemizdeki orman arazilerinin yüzde 20 civarında olduğunu, ancak söz konusu alanların tümünün de ağaçlarla kaplı olmadığına dikkat çekti.

KIBRIS’a konuşan Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, ülkemizde fidan dikmek için yeterli orman arazisinin kalmadığını belirterek, “Devlet bana arazi verse, ülkedeki tüm boş alanları fidanla doldururum” dedi. Karzaoğlu, fidan dikmenin sanıldığı kadar zor bir şey olmadığını ifade ederek, “Ercan ile Yonca Kavşağı arasında boş birçok devlet arazisi var. Devlet orada vatandaşlara bin dönüm arazi kiralayacağına 800 dönüm kiralasa, biz geriye kalan 200 dönümünü ağaçlandırmaya hazırız” şeklinde örnek verdi.

Tüm dünya, ağaçların ve ormanların önemini çok iyi kavramış durumda. Küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda araştırma yapan birçok uzman, ormanların, dünyada, oksijen üretiminin yanı sıra su döngüsünün korunmasına, erozyonun önlemesine ve biyolojik çeşitliliğin devamlılığının sağlanmasına yardımcı olduğunu belirtiyor ve ormanların yok olması halinde dünyadaki tüm canlıların tehlike altında olacağına dikkat çekiyor.

Çin, Hindistan ve Etiyopya gibi birçok ülke, canlılar için yaşamsal öneme sahip olan ormanların varlığını artırabilmek için çeşitli büyük kampanyalar başlatıyor. Bizim de dünyadaki çalışmaları örnek almamız gerekiyor. Evet, KKTC’de de bazı ağaçlandırma kampanyaları var ama yeterli değil, artırmalıyız. Geleceğimiz için yeşile, ağaca ormana önem vermeliyiz.

YORUM EKLE

banner107

banner108