Yılan hikayesine dönen gamini meselesi

Ülkemizde bazı işlere akıl sır erdirmek gerçekten çok zordur… Anlam veremediğimiz konu gaminiler… Hani eski hükümetin yasakladığı, kapattığı, yıkma kararı aldığı ama yerinde duran gaminiler (kömür ocakları) meselesi.

İsterseniz UBP-DP Hükümeti’nin son aylarına gidelim. Eylül 2017’de büyük bir şaşaayla Bakanlar Kurulu, gaminilerin yasaklandığını duyurdu. Medyada bu konu büyük bir başarı olarak duyuruldu. Biz dahil, birçok gazete ve gazeteci hükümeti bu cesur tavrından dolayı kutladı. Hatta o kadar emindi ki hükümet yetkilileri, dönemin Başbakanı Hüseyin Özgürgün, ithal kömürden bile söz etti.

Gelin görün ki karar eylül ayında alındı ama kasım ayına kadar gaminiler yıkılmadı, yıkılamadı. Bakanlar Kurulu karar aldı ama yıkacak makam bir türlü bulunamadı. Tüm makamlar topu birbirine attı…

Sonra aralık ayının başında Çevre Dairesi’nin gaminileri yıktığı açıklandı. Gerçekten de yıkılanlar oldu. Hooppp yine bir şov, yine büyük bir iş başarılmış gibi… Tabii durum yine aldatmacaydı, hepsi yıkılmamıştı ve halen çalışan ocaklar yine aynı sorunu yaşatıyordu çevreye.

Sonra Ocak 2018’de Çevre Bakanı ansızın tüm gaminilerin yıkılmayacağını, 11 adet kalacağını açıkladı. “Hoppala, hani yıkılacaklardı, ne oldu da şimdi 11 tane kalacak deniyor” diye herkes şoke oldu. Üstelik de Çevre Bakanı, rakamı 11’e de düşüremediklerini, seçim yasakları nedeniyle bunun aksadığını söyledi.

Ortada bir hayli çelişki vardı. Yine sıralayacak olursak; önce “tümü kapatılacak, yıkılacak” denildi, uzun süre bu işlem gerçekleşemedi. Sonra bir gün “yıktık” dediler… Daha sonra da “hepsi yıkılmayacak, 11 adet kalacak” açıklaması yapıldı.

Bakanlar Kurulu kararı netti halbuki, “tümü yıkılacak, kapatılacak” tı… Üstelik Başsavcılık’tan gelen görüş de kapatılması yönündeydi ama şimdi de bunu yapacak merci, makam bulunamıyor…

Başsavcılık, Güzelyurt Kaymakamı’na Ocak 2018’de gönderdiği yazıda, bölgedeki gamini işletmecilerinin, Orman Dairesi’nden imalat izni almadığını bu nedenle faaliyetlerinin yasal olmadığını bildirdi. Başsavcılık, söz konusu yazısında Güzelyurt Kaymakamlığı’nın söz konusu kömür ocaklarını kapatması gerektiğini de vurguladı. Ancak kaymakamlık “yetkim yok” diyerek bu işi yapmıyor.

Başsavcılık görüşü var ama herkes topu birbirine atıyor. Tam bir yetki karmaşası yaşanıyor.

Orman Dairesi Müdürü Altay Fırat, “yıkmakla” değil “izin vermekle” ilgili yetkili olduğunu belirterek, “Ben kömür ocağı izni vermekle yetkiliyim. 2003’ten beri de izin vermedik” diyor.

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, kömür ocaklarını yıkma yetkisinin kendisinde değil, kaymakamlıkta olduğunu belirtiyor.

Başsavcılık da Güzelyurt Kaymakamlığı’nın ocakları kapatması gerektiğini belirtiyor ama kaymakamlık da yıkım ya da kapatma yetkisi olmadığını iddia ediyor.

Tam bir komedi… Oynamayacak gelinin yeri dar olurmuş. Oynasın diye yer açmışlar. Bu kez de “yenlerim dar, kollarımı kaldıramıyorum” deyivermiş. Bizim yetkililerimiz de böyle işte. İstekleri yok, topu birbirlerine atıyorlar.

Devreye İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars girmiş ve geçmiş hükümet döneminde gaminilerle ilgili alınan Bakanlar Kurulu kararının yarattığı yetki karmaşasını ortadan kaldırmak için çalışıyormuş.

Durumu görebiliyor musunuz? Aldığı kararı uygulayamayan bir hükümet, elinde Başsavcılık görüşü olmasına rağmen cesareti olmayan, inisiyatif alamayan makamlar, popülizm, “birini ürkütmeyeyim, politik zarar görmeyeyim” kaygısı…

Bunu bile yapamayan hükümetler neyi yapacak? İnsanlar kandırılıyor, dalga geçiliyor ve bunu yapanlar hiçbir şey olmamış gibi ortada dolaşıyor. Buna da pes doğrusu. Hade bakalım, izleyelim… Yeni İçişleri Bakanı devreye girdi, durum bakalım neye varacak, gerçekten merak ediyoruz…

YORUM EKLE