Yıldız Doyran'ın Art Rooms'daki muhteşem sergisi: 'Çİ- Yaşam Enerjisi'

“Yaşam Enerjisi” yani “Çİ” Çin tıbbının prensipleri içerisinde yer alan bir kavram olarak yer alan son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkıyor. “Çİ” insanlar, bitkiler, hayvanlar, taşlar, ağaçlar, deniz, su, dünya aklınıza gelen tüm biyodinamik varlıkların paylaştığı hayat enerjisidir. Yıldız Doyran “Yaşam Enerjisi” adlı sergisinde kendi bedeninden, ruhundan ve biçem dilinden dünyanın tüm varlıklarına sanatla bir köprü bağı kuruyor. Yaşamın, dünyanın aldığı tüm zararlar Çİ enerjisini her geçen gün biraz daha azaltırken, “Yaşam Enerjisi” sergisi sanatın aracılığıyla dengesizliklere, ruhsuzluklara, yaralanmalara ruhsal bir dokunuşla yeniden hayat vermeyi amaçlıyor.

Art Rooms Galeri’de yer alan “Yaşam Enerjisi” adlı sergisinde Yıldız Doyran, özellikle, iki yıldır üzerinde çalıştığı işlerinin ağırlıklı olarak yer aldığı seçkiyi sanatseverlerle paylaşıyor.

Yaklaşık iki yıllık bir hazırlık sürecinde ortaya çıkan yeni resimleriyle birlikte sanatçının 24 Nisan-02 Mayıs tarihlerinde Kıbrıs’ın çeşitli yerlerinden çekmiş olduğu fotoğraflarını da ilk kez sergiledi. Fotoğraflar adanın tüm biyolojik dengesini oluşturan bitki, buğday tarlaları ve endemik örtüsünün detaylarıyla yaşamın merkezini sorgulayan biraz erotik biraz da doğanın içindeki dengenin tüm canlılar arasındaki iletişimini, etkilerini ve benzerliklerini sorguluyor.

Sergi, sanatçının yağlıboyaları, “Servi” serisinden triptik bir çalışma, fotoğraflar, kağıt işleri, yerleştirmeler ve karışık teknikte ürettiği üç boyutlu işlerinden oluşan disiplinlerarası bir seçkiyi sunuyor.

Özellikle bir ülkede sanatın yetkinleşmesi, bu tip organizasyonları yapan galerilerin ilkeleriyle paraleldir. Her geçen gün nitelik anlamında çıtasını yukarıya çeken ART Rooms alanda ülkemizde tek olmakla beraber, aynı zamanda bu alanla ilgili açığı da kapatmaktadır. Gönül arzu ederdi ki ülkemizde bulunan ve devletin yönetiminde bulunan diğer galerilerin de organizasyonlarını bu ilke ve prensipler çerçevesinde yapmalarıdır.

Her geçen gün nicel eğilimlerin arttığı ülkemizde sanatın da bu minvalde seyrettiğini gözlemlemekteyiz. Bunun nedenleri konusunda bütün çevreler hem fikir olmalarına rağmen, liyakat eğilimli bir sistemimiz olmadığından bu konuda iyileştirilmelerin olmasını da beklemek sanırım imkansız gibi duruyor.

Her şeye rağmen bu sorumluluğu üstlenen Art Rooms’u takdir etmek lazım.

Kısa da olsa “Çİ” YAŞAM ENERJİSİ sergisinin sahibi ve küratör’ü ile sohbet etme şansımız oldu. Özellikle serginin düzenlenmesi ve yeniden bir dil oluşturulması konusunda Dilek Karaaziz Şeneri’i yürekten kutlamak isterim. O kadar anlaşılır ve insanın belleğine dokunan bir dizilişti ki, sırtımızı döndüğümüz doğayla bizi baş başa bırakıyor. Dilek hanım aynı zamanda bu ülkenin insanlarından da biri aynı zamanda. Yaptığımız söyleşide kısaca Dilek Karaaziz Şener düşüncelerini şöyle dile getiriyordu.

“Sanatın amacına baktığımız zaman, sizinde belirttiğiniz gibi insana, insanın belleğine ve yüreğine dokunabilmek gibi bir görevi var aslında. Serginin de adı zaten “Yaşam Enerjisi”. Ve inanıyorum ki hepimizin yaşam enerjisine de sürekli ihtiyacı var. Ama bu enerji aslında hepimizin içinde mevcut. Belki insanların geçmişine dokunarak ve bazı hatırlatmalar yaparak içimizdeki bu enerjiyi aktive edebiliriz. Bu serginin en önemli yanlarından bir tanesi de Yıldız hanımla olan dostluğumuzdur. O bana hep dostum diye hitap eder. Ondan her zaman öğrendiğimiz bir şeyler mutlaka vardır. Benim içimde kalan en önemli şeylerden bir tanesi de yirmi dokuz yıl ülkemden uzak olmamdır. Bu sergi Ayla hocamla birlikte beni ülkeme taşıması bakımından da ayrı bir anlam yüklenmiştir. Emeği geçen her kese teşekkür etmek isterim.”

Bu arada, düşüncelerini aktarması için mikrofonumuzu Ayla Doyran’a uzatıyoruz. O kadar sevgi dolu ve tevazu sahibi bir insan ki etkilenmemek elde değildir. Dilek hocanın da belirttiği gibi dünyalar tatlısı ve her an sevgisini paylaşmaya hazır bir insan.

“Öncelikle Art Rooms ve emeği gecen herkese, özellikle küratör’üm olan Dilek Karaaziz Şener’e ve tabii sizlere teşekkür etmek isterim. Çünkü benim de belleğimin içinde Kıbrıs bir sızıdır. Çünkü benim babam Kıbrıs gazisi. Her zaman uçakla, Kıbrıs’a inişe geçtiğim an hep içim sızlar. Burayla bu yüzden çok köklü bir geçmişim var. Sizin gibi ben de çocukluğumdan gelen o doğa tutkusunu, geçen yıl akademi adada çalıştaya davetli bir sanatçı olarak geldiğimde, çalışmalardan sonra kendimi doğaya atıp nesnelerin peşine düştüm. Aynı sizin gibi adeta çocukluğumdaykenmiş gibi nesnelerin o bozulmuş ve daha sarımsı hallerini cep telefonumun kamerasıyla çekmeye başladım. Biliyorsunuz sarı önemli. Çünkü Akdeniz’in sıcağının yoğun olması sarısının yoğunluğuna da sirayet ediyor. Biliyorsunuz hepimiz bahçelerimize, ebatları önemli olmamakla beraber, yerleştirmeler yapıyor ve kendi çapında bir dil oluşturuyor aslında. Farkında olsun olmasın. O yerleştirme bir dil oluşturur zaten. Çoğu zaman bu yerleştirmeler işlevselliğe yöneliktir. Fakat onu o ortamdan alıp mekana yerleştirdiğinizde bir sanat objesine dönüşebiliyor. Bu arada sergimin bir diğer tarafı ise çevreci olmasıdır. Yönetmek ve egemen olmak kavramlarına da değinerek nesnelerin DNA’sına müdahale etmeden onlara anlam yüklemeye özen gösteriyorum. Hatta biçimlerini bile çoğu zaman bozmuyorum. Onu ham haliyle alıp, olduğu gibi göstermeye çalışıyorum. Bu pek tabii ki içinde hükmetmeyi yok sayıyor. Sadece bazı zamanlarda, bende doğanın bir parçası olduğumdan eklemlenmeye çalışıyorum. Sizin de belirttiğiniz gibi aslında doğanın hiçbir şekilde bize ihtiyacı yok, hatta sanatçıya bile ihtiyacı yok.”

Fotoğraf çalışmalarınızdaki bakış açınız, bakmakla görmek kavramlarına o kadar önemli göndermeler yapıyor ki, nesne olarak resmedilenin bizi başka bir nesneye taşımasına neden oluyor.

“Evet, bu noktada söyleyebileceğim en önemli şey, bunun gerçek yaşamımdaki samimiyetimle alakalı olmasıdır. Doğayı çok seviyorum ve onun bir parçası olduğumu biliyorum. Ve onunla var olabileceğimiz gerçeğini de unutmayalım diyorum. Herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım.”

Bu arada biz mikrofonumuzu bu kez Art Rooms direktörü Oya Silbery’e uzatıyoruz ve sergi ile ilgili bilgi almaya devam ediyoruz.

“Her şeyden önce organizasyonlarımızı yakinen takip eden KIBRIS Medya Grubu’na teşekkür etmek isterim. Yıldız Hocamızı, benim de bir Hacettepeli olmam nedeni ile oradan tanıyorum. Hatta benim öğrencilik dönemimde asistandı sanırım. Yıllar sonra ARTAM dergisinde resimlerine rastladığımda ağzımdan çıkan ilk şeyin ‘vauuu’ olduğunu biliyorum. Gerçekten çok etkilenmiştim. Ve nasıl kontak kurabilirimin peşine düştüm. Derken YDÜ Dekanı Erdal Aygenç hocamız, ki o da bir Hacettepeli, Oya biliyorsun değil mi Yıldız hoca gelecek unutma bir araya gelelim dedi. Ben de neden olmasın dedim ve hemen temas kurup bu organizasyonu gerçekleştirdi. Gerçekten muhteşem bir sergiyi Art Rooms olarak organize etmenin gururunu yaşıyoruz. Ve biliyorum ki her insanın yüreğine ve belleğine dokunacak bu çalışmalar.

Coşkulu bir açılışla izleyicilerini ağırlayan sergi, 30 Haziran tarihine kadar devam edecek. Bu sergiyi kaçırmak demek çok şey kaçıracağınız anlamına geliyor.

Sergide mesai kavramı olmadığından haftanın yedi gününde de sergiyi gece 22.00 ye kadar izleme sansına sahip olacaksınız.

Başta Art Rooms olmak üzere sergiyi “ADA”sına taşıyan Dilek Karaaziz Şener’e ve taşımasına neden olacak eserleri yaratan Yıldız Doyran’a yürekten teşekkür ederiz.”

YORUM EKLE

banner108

banner107

banner88

banner96