Yıllardır değişmeyen tutku: Vespa

Bir motosikletle ne kadar uzağa gidebilirsin?.. Tüm sevimliliği ile küçük – büyük herkesin ilgisini çeken bir scooter’den bahsediyorsak; kesinlikle Vespa konuşuluyordur. Vespa, rengarenk tasarımı, yuvarlak hatları ve eğlenceli duruşu ile herkese motosikleti sevdirmiştir. Zaten babası Enrico Piaggio’nun amacı da budur. İkinci Dünya Savaşı sonrasında toparlanmaya çalışan İtalya’da oluşan sorunlardan birisi de bireysel taşımacılıktır ve Enrico bu duruma karşı Vespa’yı tasarlamıştır. Enrico’nun aklındakiler ise şunlardır; bireysel taşımacılığa çözüm, kadınların elbiselerini kirletmeden kullanabilecekleri ve sadece tek bir kişinin taşınabileceği bir ulaşım aracı… Vespa, yıllar boyunca özünü korumayı başararak, kendini sürekli yenileyebildiği için, zamana meydan okuyan bir yaşam tarzının temsilcisidir aynı zamanda. Bu yüzden her dönem toplumun aynası olmayı başarmış, sosyal değişimleri ve trendleri yakından takip ederek sürekli modernliğin sembolü olabilmiştir. Bugün “Vespa” hikayesinin ilk sayısı ile birlikteyiz.

Efsanenin doğuşu: Nisan 1946

Piaggio’nun Pontedera’daki uçak fabrikası savaş nedeniyle yerle bir olmuştur. Enrico Piaggio, babası Rinaldi’den görevi devraldığında uçak endüstrisi defterini kapatma ve kişisel ulaşıma yönelme kararını verir.

Bu dönemde İtalya’nın perişan ekonomisi ve bozulmuş yolları, otomotiv endüstrisi için pek de ümit vaad etmiyordu. Yine de ulaşım çok önemli ve çözülmesi gereken bir konuydu. İşte tam da bu dönemde, 1946 baharında, Enrico Piaggio’nun hayali Vespa gerçek olur.

Basit, sağlam ve ekonomik olduğu kadar, rahat ve zarif bir araç tasarlama işi Corradino D'Ascanio’ya verilir. Kadın erkek herkesin kullanabileceği, sürücünün giysilerini kirletmeyecek, yolcu da taşıyabilecek bir araç olmalıydı bu. Uçak mühendisi olan D'Ascanio, 1934’den o yana Piaggio’da ilk modern helikopterin üretilmesi projesinden sorumluydu.

Motosikletlere tahammül edemeyen D'Ascanio yepyeni bir araç tasarlar. Uçak mühendisliği bilgilerinden yola çıkarak, gövdesi olan ve vitesi elden değiştirilebilen iki tekerlekli bir araç tasarlar. Motoru da arka tekerleğin üzerine monte eder.

Nisan 1946’da ilk 15 Vespa, Pontedera’daki üretim bandından çıkar. İlk Vespa’nın çift zamanlı 98cc’lik motoru 4.500 devirde 3,5 beygir güç üretiyordu. Üç vitesliydi ve saatte 60 km’ye kadar çıkabiliyordu.

İki tekerlekli bu ulaşım aracı, gürültülü ve rahatsız motosikletlere hiç benzemiyor, ilk bakışta zarif ve orijinal tasarımıyla göz dolduruyordu.

Avrupa’nın yeniden doğuşunun en yakın tanığı “Vespa”

Vespa düşüncesinin temeli II. Dünya Savaşı öncesinde Amerika’da üretilen Cushman scooterlara dayanmaktadır. O yıllarda İtalya’da bu scooterlardan çok sayıda bulunmaktaydı. İtalyan’lar bu scooterları paraşütlü birliklerin ve denizcilerin kara ulaşımında kullanması için Washington’dan satın almışlardı. Amerikan ordusu ise Cushman scooterları Nazi birliklerine karşı kullanmaktaydı. Nazi güçleri işgal ettikleri bölgelerde köprü ve yolları parçalayarak müttefik devletlerin onlara ulaşmasını engellemeye çalışıyorlardı. Cushman scoterların başarısı ise bozuk arazide kullanılabilmelerinde saklıydı. Piaggio ise bu yıllarda havacılık endüstrisinde faaliyet göstermekteydi. Savaş sonrasında ekonomisi çöken İtalya’da otomotiv ve havacılık sektörünün gelişmesi çok zor görünüyordu. Ayrıca sürekli yapılan hava bombardımanı esnasında yolları parçalanan İtalyan şehirlerinde otomobil kullanmak neredeyse imkansızlaşmıştı. Çözüm ise Piaggio’nun 2. nesil sahibi Enrico Piaggio’dan geldi; “Vespa”. İlk Piaggio scooter 1945 yılında MP5 (Moto Piaggio no.5) kod adı ile tasarlandı. Bu modelin diğer ismi ise İtalyanca’da Donald Duck karakterinin ismi olan Paperino idi. Esasen havacılık endüstrisi için çalışan tasarımcıların yaptıkları işi Enrico Piaggio beğenmedi ve derhal yeni bir prototip modelin emrini verdi. Bu sayede ilk prototip müze raflarındaki yerine kaldırılmış oldu. Yeni tasarım ise 1946 yılında tamamlandı ve 23 Nisan 1946 saat tam olarak 12 00′de Floransa’daki patent ofisi tarafından patenti alınarak doğmuş oldu.

Vespa’nın en büyük reklamı ise 1952 yılında Audrey Hepburn ve Gregory Peck’in Vespa ile Roma’yı bir uçtan bir uca dolaştıkları Roma Tatili ile olmuştur. Bu filmden sonra 100,000 üzerinde Vespa satılmıştır. Vespa’nın olağanüstü başarısı kısa zamanda tüm tüm Avrupa’yı sarsacaktı. 1949 yılı sonuna kadar 35.000 Vespa üreten Piaggio, savaş yaralarının çabuk sarılmasında önemli bir rol oynar.

10 yıl içindeyse bu rakam 1 milyona çıkacaktır. 50’li yıllarda Vespa artık İtalya haricinde, Almanya, İngiltere, Fransa, Belçika ve İspanya’da da üretilemeye başlamıştır. Birkaç yıl sonra Hindistan ve Endonezya da bu ülkeler arasına katılır.

1948’de 125, 1955’de efsanevi 150 GS, 1963’de 50cc, 1968'de Primavera ve nihayet 1978’de bugün hâlâ 125, 150 ve 200 cc’lik versiyonları üretilen the PX, dünyanın en meşhur iki tekerlekli aracı Vespa’nın mihenk taşları olmuştur.

Vespa, 2. Dünya Savaşı sonrası döneme damgasını vurmakla kalmamış, savaşın yakıp yıktığı Avrupa’nın yeniden doğuşunun müjdecisi olmuş, adeta Avrupa’lı olmanın sembolü haline gelmiştir.
(Devam edecek)

Bunları biliyor muydunuz?

“Sembra una Vespa!”
Yaban arısı, zar kanatlılar takımındaki Apocrita alttakımından, Vespidae familyasına dahil kanatlı böcekler. Bazı bilinen cinsleri Vespula ve Dolichovespula (sarı ceketliler) ile Vespa’dır (eşek arısı). Popüler kullanımda daha çok sadece sarı ceketliler (adi yaban arıları) yaban arısı olarak nitelendirilir. Prototipi ilk kez gören Enrico Piaggio şunları söyled i: "Sembra una Vespa!" (yaban arısına benziyor). Kilometre saati, yan sehpa ve şık beyaz şeritli tekerler ve benzeri lüks opsiyonel özelliklerin yer aldığı ilk Vespa 98 cc modelin seri üretimi için onay verdi. İşte bu arı, dünyanın en popüler motosikletinin ismi olmuştur.

Ara sokaktakiler:

Ali Erdener Uysal
Genç dostum Ali Erdener Uysal, ortaokul sıralarında motor sevdasına başlamış. Büyük motor hayaline evlilik çağlarında ulaşan sevgili Ali, aile baskısı sebebiyle bu tutkusu uzun sürmedi. Ülkemizde maalesef motosiklet sürücülerine gösterilmeyen saygı ve yol düzenimiz ve bir de dikkatsiz sürüş yüzünden artan kazalar bunun en büyük nedeni olsa gerek. Bu yüzden harley motorundan uzaklaşmış fakat içindeki motosiklet sevdasını daha küçük markalara yöneltmiş. İlk başta tesadüf eseri atıl durumda bulduğu 1967 model Lambretta İnnocenti 200 motosikletini sil baştan tekrar hayata döndürmüş. Uzun uğraşlar sonucu harika kondisyona 6 ay da ulaşmayı başarmış. Evde iki adet yeni versiyon vespa olmasına rağmen klasik motosikletler daha fazla ilgisini çekmiş. Lambretta ile kalmayıp internette satışta rastladığı 1963 model Vespa 90’ı almış. Şu an restorasyonda olan motosikletini heyecanla bekliyor. Motosikletlerinin Tekrar yollara dönüş sürecinde Doğuş Atamtürk, Şahuri ve Ahmet Pehlivan’ın emekleri büyük. İşte klasik severlik böyle bir şey. Paylaşımcılık ve yardımlaşma. Bu insanlar sayesinde birçok klasiğimiz hurdalıktaki pres makinesine gitmekten kurtarılmış ve tekrar ait olduğu yollara dönmüştür. Sevgili Ali kardeşimi tebrik ederim. Ben eminim ki bunlarla da kalmayıp daha birçok geçmişin izlerini taşıyan araca hayat vermeye devam edecektir.
 

YORUM EKLE

banner111

banner75

banner88

banner110