Yine ilaç meselesi

Yine ilaç meselesi
Sevgili Ayla abla, çocuğum çok hareketli ve saldırgan davranan bir çocuktur. Çocuk doktorumuz bir çocuk psikiyatri uzmanına yönlendirdi. Doktor, çocuğumuza dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu teşhisi koydu. İki çeşit de ilaç verdi. Ancak ilaçlar konusunda çok tedirginiz. Özellikle eşim ve annemler ilaç kullanımına karşı. Ben bir süre kullanalım, duruma bakalım dedim ama herkes bana karşı çıktı. İlaçları eczaneden aldık ama kullanmıyoruz. Sizce hata mı yapıyoruz? Bir de bu hastalığın ilaçsız tedavisi mümkün mü? Şimdiden çok teşekkür ederim.
Rumuz: YOK
Ne yazık ki, bu konu sayfamıza çok sık geliyor. Çocuklardaki bazı psikiyatrik sorunlara yönelik, tıp doktorunun kararı ile alınan ilaçlar bir köşede bekliyor ve çocuklardaki iyileşme süreci başlayamıyor.
Çocuk psikiyatristleri, uzun bir eğitim sonucunda bu unvanı almış tıp doktorlarıdırlar. İlaçla tedavi etme yetkisi -tüm dünyada- sadece Tıp doktorlarının sorumluluğundadır.
Çocuklarda erken yaşta görülen bazı psikiyatrik bozuklukların teşhis ve tedavisi; bu çocukların sorunlu davranışlarını ileriki yıllara götürmelerini engelleyen, iyileştirici bir yöntemdir. Tıp konusunda hiçbir bilgisi olmayan kişileri dinleyerek, çocuğun iyileşme sürecini engellemek çok yanlıştır.
Unutulmamalıdır ki, çocuğunuza doktor tarafından konulan teşhis, önemli bir rahatsızlığı işaret etmektedir. Çocuğunuzun duygusal ve akademik gelişimi bu bozukluktan oldukça fazla etkilenir. Arkadaş ilişkileri yeterince iyi olmaz, yaşadığı rahatsızlıktan dolayı derslerinde hak ettiği başarıyı elde edemez. Evin içinde de yorucu, yerinde duramayan ve çoğu insanın “yaramaz” diyerek damgaladığı bir çocuk haline gelir.
Bu arada ilaç tedavisi olmadan düzelmesi mümkün olmayan pek çok hastalık vardır. Ama dediğim gibi, karar mercii Tıp doktorudur.
Lütfen ilaç tedavisini uygulayın ve doktorunuzun bütün talimatlarına uyun.

Karımın alışveriş merakı
Ayla Hanım, karım son zamanlarda alışveriş hastalığına yakalandı. Sürekli bir şeyler satın alıyor. Bütçeyi zorlamasından geçtim, gereksiz ıvır zıvır şeylerle evi dolduruyor. Bir süre bekledim, vazgeçer veya azaltır diye ama azaltmadığı gibi, şimdi de salon koltuklarını değiştirelim diye tutturdu.
Koltuklar yepyeni, daha alalı üç yıl olmadı. Ama biliyorum değiştirmeden içi rahat etmeyecek. Sonra eminim başka bir masraf kapısı açılacak. Ne dediysem faydası olmadı. Bir de size sormak istedim.
Ne yapayım da karımı bu alışveriş çılgınlığından koruyayım?
Rumuz: YOK
Abartılı alışveriş davranışının altında yatan bir neden mutlaka vardır. Ancak bunu anlamanız için en erken zamanda bir psikiyatrist veya klinik psikolog ile görüşmeniz doğru olacaktır.
Bazı kaygı bozuklukları veya depresif etkenler, bazı davranışların sıklığını artırabilir veya azaltabilir. Karınızda bu durdurulamayan ve artış gösteren davranışın altında yatan nedenlerin anlaşılması ile çözümleme süreci başlayabilecektir.

Nişanlı ama…

Sevgili Ayla ablacığım, ben çok zor bir durumdayım, lütfen bana yardımcı olun.
Benim 4 yıllık bir ilişkim vardı. Çok iyi anlaşırken birden ayrıldık. Neye uğradığımı şaşırdım çünkü çok iyi anlaşırdık. Kısa bir süre sonra sevgilim nişan oldu. Ben yıkıldım. Psikoloğa giderek kendimi toparlayabildim. Tam onu unuttuğumu düşünüyordum ki bana yazmaya başladı. Beni unutamıyormuş. Nişanlısını sevmiyormuş. Nişanlısı zengin kızıymış ve aile zoruyla nişanlanmış, mutlaka buluşalımmış… Daha bunun gibi pek çok şey yazıyor. Tam onu unutup hayatımı düzene sokmaya başlamışken bu mesajlar benim bütün dengemi bozdu. Yanlış olduğunu bilirim ama içim umut dolmaya başladı. Bir taraftan da mantığım ona güvenmemem gerektiğini söylüyor. İnanın kendimden korkuyorum. Ya eski acıları tekrar yaşarsam diye. Ama onun mesajlarını nasıl bekliyorum bilemezsiniz.
Öyle güzel mesajlar yazıyor ki, sanırsınız gerçekten beni seviyor. Benimle buluşmak istiyor. Kabul etmedim elbette ama ısrar ederse kabul edeceğimden korkarım.
Rumuz: YALNIZ KIZ
Sevseydi, başkasıyla nişanlanır mıydı?
Sevseydi, nişanlıyken seni tuzağa düşürmeye çalışır mıydı?
Sevseydi, bu derece kişiliksiz davranır mıydı?
İyi anlaşırken, seni bırakıp başka biriyle nişanlandı. Tam toparladın, nişanlı olduğuna bakmadan seni etkilemeye çalışıyor. Nişanlısını maddi zenginliğinden dolayı seçtiğini söyleyecek kadar da yüzsüz ne yazık. O kıza da günah değil mi?
Anlaşılan seninle bir macera istiyor. Nişanlısından ayrılmaya da niyeti yok. Ne diyebilirim ki, bu tür çıkarcı kişilerden Allah hepimizi korusun.
Sana gelince, bu delikanlı ile olan ilişkin bitti. Defter kapandı. Tekrar açmaman gerek. Yeterince güçlü hissetmiyorsan hemen psikoloğunla tekrar görüşmelere başla. Bu güvenilmez, sığ adamdan uzak dur.

 

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75