Yıpranmış kamu okulları için yapılan uyarılar

Bazen bazı konularda insanlar endişelerini ortaya koydu mu “felaket tellallığı yapıyor” denir.

Ülkemizde gerçekleri söyleyen, uyarı yapan kimi kesimlere yıllarca kulak asılmadı, kimileri “felaket tellalı” diye suçlandı, kimileri için “kehanette mi bulunmaya başladın?” denildi ama geldiğimiz noktada ne kadar haklı oldukları ortaya çıktı.

Derelere, dere yataklarına yapılan binaların, çarpık kentleşmenin, doğanın dengesini bozmanın bizlere bir gün felaket getireceğini söyleyenler haklı çıktı.

Durum ortada; büyük maddi zarar ve dört can kaybı...

Uzunca bir zamandan beridir, bazı kesimler “deprem” uyarısı yapıyor ama bu da pek dikkate alınmıyor.

Aslında ülkemizde daha birçok konuda yapılan uyarılar dikkate alınmıyor ve sonunda olumsuzluk yaşanıyor. Genel deprem uyarısı var ama biz bugün kamu okulları için yapılan uyarılara değineceğiz.

Şimdilerde kamu okullarının binalarından şikayet var...

Birçok okul binasında aşırı yağmurla birlikte meydana gelen tavan çökmesi, sıva düşmesi, çatlama gibi sorunlar, öğrenci velileri ile öğretmenleri endişelendirdi.

Öğrenci velileri ve öğretmenler, “Bu binalar yağmurda çökerse, depremde kim bilir ne olur?” sorusunu soruyor.

İnsanlar endişe etmekte haklı...

Bir de uzmanların söyledikleri var ki, verilen bilgiler endişeleri daha da artırıyor.

DAÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serhan Şensoy, devlet okullarından inceledikleri yapılarda özellikle betonarme elemanlarında korozyona bağlı hasarlar gördüklerini bildirdi.

Doç. Dr. Serhan Şensoy, elde ettikleri veriler ışığında yaptıkları çalışmalarda bu tür yapıların ciddi anlamda deprem güvenilirliği taşımadıklarını ve acil önlemler alınması gerektiğini rapor ettiklerini açıkladı.

Genel olarak bakıldığında, bu yapıların birçoğunun 1974 öncesi yapılan yapılar olmakla birlikte 1990’lı yıllarda yapılan yapılar da bulunmakta olduğunu anlatan Şensoy, inceledikleri yapılarda özellikle betonarme elemanlarda korozyona bağlı hasarların olduğunun görüldüğünü bildirdi.

Bize göre, bu gibi uzman görüşleri mutlaka dikkate alınmalı ve tedbirler üzerinde durulmalı.

Eğitimde örgütlü sendikalar KTÖS ve KTOEÖS de bazı okulların tavanlarında çökme meydana geldiğini, bazı okullarda “beton kanseri” ve bazı okullarda da “zemin kaymaları” görüldüğünü belirtti.

Yeni inşa edilen okul sayısının çok az olduğunu, eskiyen birçok okul binasında da sorunlar bulunduğunu aktaran sendikalar, yağmurda sıvaları düşen, tavanları çöken okul binalarının, deprem olması halinde çok daha büyük sorunlar yaşanacağına dikkat çekti.

Sendikalar, tüm okulların ele alınması ve kapsamlı bir tadilattan geçirilmesi gerektiğinin altını çizerek, tüm okul binalarının beton kalitelerinin kontrol edilmesi gerektiğini vurguladı.

Sorun yaşanan okullarda güvenli şekilde tadilat yapılması için Milli Eğitim Bakanlığı ile istişare içerisinde olduklarını belirten sendikalar, tadilatlarla değil artık köklü çözümler bulunması gerektiğini kaydetti.

Bunlar gerçekten ciddi uyarılar, dikkate alınmalıdır.

Bakanlığın ve bazı belediyelerin tadilatlar yaptığını biliyoruz ama tadilattan da öte binaların ciddi şekilde ele alınıp sağlamlaştırılması gerekiyor. Tabii ki yeni okullar da yapılmalı.

En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı riske atmayalım, sonradan üzülmemek için tedbirimizi şimdiden alalım.

Okullar için imkanları seferber edelim, “para yoktur”, “kaynak bulunamadı” gerekçesine sığınmayalım.

YORUM EKLE