YÖDAK Başkanı ve toplumsal moral

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş’u, Yükseköğretim Denetleme ve Akreditasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanlığı görevinden aldığını açıkladı.

Akıncı, Gökçekuş’un yerine, YÖDAK Başkanlığı’na bugünden geçerli olmak üzere, akademik hayatını Türkiye’de sürdüren Kıbrıslı Türk Prof. Dr. Akile Sarıoğlu Büke’yi atadı.

Gökçekuş'un, tamamlanan soruşturma sürecinin sonunda sunulan rapor ışığında görevden alındığı duyuruldu.

Soruşturma memuru emekli Başsavcı Yardımcı Muavini Hakkı Celal Önen’in “Gökçekuş’un görevinin gerektirdiği şekilde tarafsızlık, doğruluk, dürüstlük, eşitlik, ehliyet ve liyakat gibi temel değerlere ve görev icaplarına uygun davranmadığı nedeniyle görevden alınması gerektiği görüşü” nün kararda esas alındığı da kaydedildi.

YÖDAK Başkanlığı'na atanan Profesör Büke'ye en içten başarı dileklerimizi sunuyoruz.

Cumhurbaşkanı'nın, yurt dışından bir önemli bilim insanımızı bu göreve getirmesi çok doğru bir karar olmuştur.

Bunu söylerken, bu görevi ülkemizde layıkıyla yerine getirebilecek profesörlerin olmadığı anlamının çıkmaması gerekmektedir.

Sadece, ülkemizde ne acıdır ki, akademik rekabetin çok ötesinde, ticari ve zaman zaman oldukça da çirkinleşen üniversiteler arasındaki rekabet, dışarıdan atamayı daha uygun yapmaktaydı.

Yeni YÖDAK Başkanı, kesinlikle tarafsız olmalıdır... Tarafsızlığına gölge düşürebilecek en küçük bir bağlantısı bulunmamalıdır... "Şunun adamı, bunun çalışanı" gibi suçlamalara maruz kalmamalıdır.

Tüm üniversiteleri, yetki dahilinde en üst seviyede denetleyebilmeli; her canı çekene, üniversiteyi, ticari yatırım mantığıyla değerlendirenlere de çok kolay izin vermemeyi şiar edinmelidir.

Üniversite sayısı ve öğrenci sayısının artması elbette ekonomik anlamda çok ciddi bir gelişmedir... Ancak, YÖDAK, "üniversiteleri", "sayısal" değil, "akademik" anlamda yükseltmeyi hedefleyen bir siyasete sahip olmalıdır.

YÖDAK'ın, özellikle son dönemde tarafsız, doğru ve dürüst bir şekilde yönetilmediğinin, uzman raporuyla belgelenmiş olması, ülke adına çok ciddi bir itibarsızlık ortaya çıkarmıştır... Bu itibarsızlığın ortadan kaldırılması da yeni YÖDAK Başkanı'nın görevi olacaktır...

Prof. Dr. Akile Sarıoğlu Büke'ya başarılar diliyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanı, çok geç karar verdi ancak bu geç kalışını isabetli bir seçim yapabilmek için harcadığı zaman olarak niteliyoruz ve “doğru seçimi” için kendisini kutluyoruz.

Sayın Akıncı, Ombudsman görevine de çok doğru bir atama yapmıştı.

Belki de o makama bulunabilecek en doğru, en yakışan, en tarafsız, en kararlı isimlerden birini atamıştır.

Sayın Emine Dizdarlı, göreve geldiği andan itibaren, çok önemli işler yapmanın yanında, toplumun moralini de yükselten icraatlar sergilemiştir.

Aynı şeyleri, çok önemli bir göreve getirilen Sayın Büke’den de bekliyoruz.

-*-*-

Polis Genel Müdürlüğü Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Şubesi, geçtiğimiz akşam yine başarılı bir kaçak et operasyonuna imza attı.

Et kaçakçılığı veya her hangi bir kaçakçılık, ekonomi açısından çok ciddi bir zarardır...

Ve elbette yasadışı bir ticarettir, büyük suçtur...

Kabul edilebilir bir şey değildir.

Et kaçakçılığı veya ülke ekonomisi ile onun da ötesinde, insan sağlığına zarar verebilecek potansiyeli bulunan her türlü gıda kaçakçılığına karşı olmalıyız.

Kaçakçılığın, mutlaka bir çaresi olması gerektiğine de yürekten inanıyoruz.

Bu konuda polis, gümrük ve ilgili tüm çevreleri başarılarından dolayı kutlarken, bu başarının devamının, üstelik de artarak devamının çok anlamlı olacağını da belirtmek isteriz.

-*-*-

Devlet yönetimi ile ilgili, ülke yönetimi ile ilgili her atamada, her tavırda, her yasada, her kararda, her polis operasyonunda toplum çıkarı, toplum sağlığı ve tolum güvenliğinin en önde tutulması, bundan sonra görmek istediğimiz bir heyecan olmalıdır.

Kişisel değil, toplumsal gelişmeyi hedef alan her karar, her atama, her operasyon toplumun morali açısından çok önemlidir. Toplumun devletine olan inancını yitirmemesi açısından çok değerlidir.

YORUM EKLE