Yollardaki yeni şeytan: Pagani

Asıl olayı aslında karbon fiber üretimi olan mühendis Horacio Pagani, otomobil dünyasında Mr. Karbon olarak nam saldı.

1955’te İtalyan asıllı bir fırıncının oğlu olarak dünyaya gelen ve Lamborghini’de parlak bir kariyerin ardından 1992’de Pagani Automobili’yi kuran Arjantinli dahi. Koyu bir Leonardo Da Vinci hayranıdır ve ondan ilham alır. Ölmeden önce mutlaka denemeniz gereken arabalar arasında yer alan Zonda, Countach, Diablo gibi en bilindik modelleriyle araba meraklılarının hayallerini süsleyen İtalyan otomobil üreticisi, yolların yeni şeytan otomobili Pagani’nin tarihine bakacağız.

Lamborhini’yle başlayan serüven

Lamborghini kompozit bölümünü yönettikten sonra Pagani Kompozit Araştırma’yı kurdu. Bu şirket Lamborghini’yle ortak projelerde çalıştı. 25 yıl için özel ürettikleri Countach, Diablo ve P140 bu ortak çalışmanın ürünüdür.

1980 yılı sonrasında ise kendi otomobillerini üretmeye başladı. Kendi araçlarını üretmek için Horacio “C8” adlı bir proje başlattı daha sonra bu projenin adı 5 kere F1 şampiyonu olan Juan Manuel Fangio’yu onurlandırmak için “Fangio” olarak değiştirildi.
1991 yılında tasarım ve mühendislik servislerine artan talepten dolayı Modena Design’ı kurdu. 1992 yılında Fangio F1 prototipi neredeyse tamamlanmıştı ve 1993’te girdiği rüzgâr tüneli testinde olumlu sonuç vermişti. 1994 yılında Mercedes-Benz ile V12 motor konusunda anlaşıldı.

1999 yılında İsviçre Genova Motor Show’da Zonda C12 tanıtıldı. Zamanında Countach Evoluzione Concept’ini tasarlayan Pagani, yeni araçta ağırlığı azaltmak amacıyla carbon parçalar kullanmak istemiştir. Lamborgini yönetimine bu parçaları üretmek için otoklav almaya ikna etmeye çalışan Pagani, yönetimden “Ferrari’de olmayan bir şeye Lamborgini’nin ihtiyacı yoktur” benzeri bir cevapla geri çevrilmiştir.
Bunun üzerine 1987’de kendi borca girip otoklavı alan Pagani, 91’de Lamborgini’ye istifasını verip bir sene sonra kendi şirketini kurmuştur.
Başlı başına lüksün cisimleştirilmiş hali olan Pagani, 25 yıldır otomotiv dünyasına üretmiş olduğu özel yapım otomobillerle piyasaya damgasını vurmayı başarmıştır. Composite masterliğiyle tanınan Pagani, 7 yıllık geliştirme süreci sonunda ilk otomobili Zondayı, Cenevre’de tanıtmıştır. Kullandığı malzemelerin kalitesine dünya üzerinde hiçbir marka ulaşamaz. Çünkü kullanılan malzemeler ne sadece lüks ne de sportif amaçlı. Üretilen malzemelerin hepsi her şeyi barındıran malzemeler. Olayı da bu zaten. Pagani firması, İtalyan spor otomobil ve karbon fiber üreticisidir. Merkezi İtalya’da, Modena’nın yakınındaki San Cesario Sul Panaro’dadır.

Bunları biliyor muydunuz?

 

Pagani Huayra

Pagani otomobilleri egzotik, erotik hatta pornografiktir. Huayra bunu kanıtlar nitelikte...

Pagani Zonda modelinden türetilen bu otomobil, 2012 yılında en iyi süper araba modeli olarak kabul edilmiş olup kalbimizde yeniden taht kurmayı başarmıştı. Adeta Uzay Çağı’na ait bu model hem tasarımı hem de özellikleriyle görenlerde büyük hayranlık uyandırıyordu. Şimdi ise bu süper araç, en yeni versiyonu olan Pagani Huayra BC ile karşımıza geliyor. Hali hazırda 2012 yılında hayatımıza giren 1.3 milyon dolarlık Huayra modeli heyecanlanmamıza fazlasıyla yeterken, BC versiyonuyla da yürekleri hoplatmaya devam edecek gibi görünüyor.

Güçlü Pagani Huayra, kendi klasmanında bir fenomen haline gelmişti. 2017 yılında ise sıra, performans ölçümleriyle yeni eşik değeri yaratan yeni BC versiyonunda. Benny Caiola’nın kısaltması olan BC modeli, inanılmaz jantların yanı sıra 750 beygir gücü ve 1000.6 Nm tork üreten Mercedes AMG bazlı 6 litrelik twin turbo V12 motorla karşımıza geliyor.

Bu yeni versiyonun ön rüzgarlıkları, arka kanatları ve difüzörü muhteşem bir dış tasarımın uyumunu yansıtırken; performansıyla ilgili hiçbir şüpheye mahal vermemektedir. Bu canavarın ağırlığı 1.218 kilogramdır. Yani 1.350 kg ağırlığındaki bir önceki versiyonundan 132 kg daha hafif olarak üretilmiştir.

Bu demek oluyor ki, Ford Fiesta modeliyle aynı ağırlıkta ancak yaklaşık 800 beygir gücüyle tam bir hız makinesi olacaktır. Bu araç bir Ferrari koleksiyoncusu olan ve Horacio Pagani’nin ilk müşterisi olan Benny Caiola’yı onurlandırmak için tasarlanmıştır. Tamamı karbon titanyum kaplama olan ve arka çerçevesi krom vanadyumdan yapılan araç; 7 ileri şanzımanı, inanılmaz süspansiyon özellikleri ve dört adet havalandırılmış Brembo fren diskleriyle sahibine inanılmaz sürüş deneyimi yaşatacaktır.

En azından bu süper arabanın dünyanın en hızlı otomobilleri arasında yer alması beklenilmektedir. Sadece 20 adet üretilen Huayra BC, yaklaşık olarak 2.61 milyon dolara satılacak. Turbo Charged Hyper Car olan bu araç, ilk izleniminde oldukça etkileyici bir performans sergilemiştir.

Yüksek hızlı tam bir canavar olan bu model, özellikleri ve büyüleyici performansıyla parayla satın alamayacağınız dünyanın en seçkin otomobilleri arasına kesinlikle ismini yazdıracaktır.

Ara Sokaktakiler: Uğur Kaptanoğlu

Sanırım 2015 yılının nisan ayıydı. Şu an asbaşkanlık görevinde olduğum Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği’nin o yılki yarışmacısıydım. Bir ortamda sevgili dostum Uğur’la sohbet ederken, şakayla karışık bana “Neden gazetede sayfa yapmıyorsun?” diye sordu.

Bir an düşününce oldukça heyecanlandım. Zaten bayağı içerisinde olduğum klasik dünyasını gazeteye neden taşımadığımı içimde tartışmaya başladım. Sizlere bu sayfayı ulaştırabilmemdeki en büyük faktör Ali Bey (Baturay) ve Uğur kardeşimdir. Nasıl yaparım, nasıl altından kalkarım, yapsam bile nereye kadar gidebilirim gibi bin bir soruma, Uğur’un verdiği destekle cevap buldum ve bu yola girdim. İyi ki de yapmış.

Bugün “Antikacı” diye bir sayfam olmuşsa, bir nebze de olsa klasik severlere hizmet edebilmişsem, baş mimarı Uğur Kaptanoğlu’dur. Ona ne kadar teşekkür etsem azdır.

Bugün bir sürpriz yapıp değerli dostumu 110’uncu köşe yazıma konuk ettim.

Uğur Kaptanoğlu, KIBRIS Gazetesi’nin büyük emektarı… Azimle, disiplinle çalışarak en alt basamaktan başlamış bu mesleğe. Özellikle spor servisine katkısı büyük. Ralli dünyasını ve ülkemiz otomobil sporlarını yıllarca etaplarda görüntülemiş, haberlerini yapmış. Bu yüzden otomobil camiası Uğur kardeşime çok şey borçlu.

Bilenler bilir, Uğur’un deklanşöre basıp yakaladığı kareler ve ortaya çıkan fotoğraflar bir başka oluyor. O yüzdendir ki; bugün KIBRIS Gazetesi’nde Yayın Yönetmeni olarak işine devam ediyor. Uzun zaman kullandığı Subaru Impreza’sını, 1984 model Jeep Wrangler’le değiştirerek bir klasikçi de oldu.

Tüm motor sporlarına verdiği önemi ve desteği, derneğimize de her zaman sağlamakta. Bu faaliyetleri en güzel karelerle bizlere aktarmaktadır. İşi icabı gündüzleri genellikle uyuyan, geceleri de sabahlara kadar mesai yapan Uğur, yağmurlu ve bol şimşekli kış gecelerinde çektiği mükemmel ‘yıldırım’ fotoğrafları sayesinde benim nezdimde ‘Thunderman’ lakabını da aldı.

Uzun lafın kısası… Bendeki önemi ve yeri apayrı olan sevgili kardeşim, iki yıldan fazladır hem klasik severlere ses olmamda hem de klasik camiamıza destek olabilmem adına bana verdiği destekten dolayı kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır.

Ali Bey ve Uğur kardeşim, klasik severler adına sizlere “Antikacı” sayfamdan sonsuz teşekkürler ediyorum. Nice ‘Antika’ dolu sayılara...

 

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104