Yolsuzluk dosyalarını kim engelliyor?

Neden yolsuzlukların üzerine gitmiyor diye yeni hükümeti eleştiriyoruz.

“Verdiğiniz sözü tutun, yolsuzluklarla ilgili dosyaları yürütün” diyoruz.

Yolsuzluk dosyalarının neden bu kadar beklediğini, neden yürütülmediğini soruyoruz.

“Böyle gelmiş, böyle gidecek” diye düşünerek, umutsuzluğumuzu ortaya koyuyoruz.

Ortaya somut bir sonuç çıkmamasının hayal kırıklığını yaşıyoruz.

“Bu nasıl bir düzendir ki hep yapanın yanına kalır?” diye sitem ediyoruz.

Tam ümidimizi yitiriyorken, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bir açıklama yaptı.

Özersay, “Devletin içerisinde yolsuzluklara karşı mücadele edilmesine karşı çıkan, ağırdan alan, yavaşlatmaya veya engellemeye çalışanlar var” dedi.

Belli ki “yolsuzluk dosyalarının yürümemesi” hükümetin de sorunu.

Özsrsay, süreci yavaşlatmaya çalışanlara karşı mücadele etmekten çekinmeyeceklerini vurguladı.

Kudret Özersay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yolsuzluk dosyalarının sonuçlandırılmasını devlet içinde engelleyenler olduğunu açıkladı.

Özersay, “Kavga büyüktür. Devletin içerisinde yolsuzluklara karşı mücadele edilmesine karşı çıkan, ağırdan alan, yavaşlatmaya veya engellemeye çalışanlar var. Bunu yapanlar, bedelini hukukun gerektirdiği şekilde elbet bir biçimde ödeyecekler. Biz bu görevlere bunun için talip olduk. Hiç kimseden de çekindiğimiz yoktur” dedi.

Dışişleri Bakanı çok açık konuşmadı ama biz aslında bu engellemeleri kimin/ kimlerin yaptığını görebiliyoruz.

Özersay, geçmişte polis ile savcılık arasında yaşanan ya da zaman zaman bir bahane olarak gösterilen iletişim ve işbirliği eksikliğinin hükümetin kurulmasıyla birlikte atılan adımla giderildiğini ve yolsuzluğa karşı mücadele için polis içerisinde özel bir birim oluşturulduğunu belirtti.

Yani hükümet, makamlar arası iletişim ve işbirliği eksikliğini giderdiğine göre sorun olmaması gerekiyor. Ancak buna rağmen bir direnç var, hem de katı bir direnç.

Süreçleri kısaltmayı başarabildiklerini ve dosyaların arka arkaya geleceğini belirten Özersay, “Dosyası Meclis’e giden siyasilerin dokunulmazlıklarının kaldırılacağına ve suçlu olup olmadıklarının tespiti için mahkeme önüne çıkarılacaklarına inanıyorum” dedi.

Belli ki hükümet devletin içine kümelenmiş ve hukukun çalışmasını engelleyen kesimlere yönelik ciddi bir mücadele verecek.

Zaten sosyal medya hesabından açıklama yapan Özersay, polis teşkilatına ve savcılığa güvendiğini ancak farklı noktalarda süreci yavaşlatmaya çalışanlara karşı mücadele etmekten de çekinmeyeceklerini vurguladı.

Evet, bazı kesimler yolsuzluk dosyalarının yürütülmesini engelliyorsa, onlara karşı mücadele verilmeli, bu kesimler deşifre edilmeli, hatta bunlar için yasalar çalıştırılmalıdır.

Hiç kimsenin elindeki yetkileri kullanarak “yolsuzluk dosyalarını” engellemek, oyalamak ya da ağır seyretmesini sağlamak gibi bir hakkı yoktur.

Bir yere kadar gelen dosyaları engelleyen kimdir? Buna ne hakları vardır?

Kendisine kıyak yapılan ve dosyası yürütülmeyen siyasiler kimdir?

Biz kimden söz edildiğini biliyoruz, bu ülkede yaşayan büyük çoğunluk da biliyor.

Dışişleri Bakanı bir adım atıp, yolsuzluk dosyalarının yürütülmesini engelleyenler olduğunu söyledi.

Dikkatleri üzerine çeken Özersay, eğer bir düzelme olmazsa, bu kez kimlerin korunduğunu ve onları kimlerin koruduğunu da açıklamalıdır.

Hükümetin bu konuda sözlerini tutması gerekmektedir. Neler olacağını merakla bekliyoruz.

 

 

YORUM EKLE