Yolsuzluklarla mücadelede doğru adım

Devlette, bugüne kadar yolsuzlukların, ihmallerin, istismarların, beceriksizliklerin hesabının sorulmadığını, sorulamadığını, bu nedenle sonrakiler için caydırıcı olamadığını bu köşede daha önce yazmıştık.

Caydırıcı olamamak bir tarafa, neredeyse sonrakiler için bir cesaret kaynağıdır aslında.

Düşünce şudur; nasıl olsa kimseden hesap sorulmadığına göre, başkaları da yapabilir, yaparsa onlara da bir şey olmaz.

Kim devletten daha fazla tırtıklarsa, kim istismar ederse yanına kâr kalıyor.

Kimisi “ek mesailer” gibi işi kılıfına uydurup para kazanıyor, kimisi düpedüz yolsuzluk yapıyor, kimisi beceriksizliğinden batırıyor, kimisinin ihmali pahalıya patlıyor... Ancak tüm bunların bir karşılığı olmuyor.

Özel sektörde çalışan birisi yukarıdakileri yaptığında kendisini hapiste buluyor da neden kamuda birisine bir şey olmuyor.

Özel sektörde şirketi çalanı bağışlarlar mı?

Ya yolsuzluk yapanı, ya işini ihmal edeni ne yaparlar?

Mümkün değil, gözünün yaşına bakmazlar.

Kamuda beceriksizler müdür yapılıyor ama özelde beceriksize şirket emanet edilir mi? Emanet edilse de kaç gün sürer bu?

Peki devleti çalan neden cezasını çekmesin? Neden bedelini ödemesin?

Nasıl bir sistemdir ki bu, devleti çalan hep dört ayaküstüne düşüyor, hep cezasız kalıyor…

Koca koca kurumlar batıyor ama sorumlular ortada yok.

Başkası düpedüz devleti hortumluyor ama bir şekilde cezalandırılmıyor.

Partizanlık, adaletsizlik, haksızlık cezasını bulmuyor.

Böyle bir sistem olabilir mi ki? Oluyor işte…

Yeni hükümet, devletin gelir kaybına neden olanlardan ilgili meblağın da isteneceğini açıkladı.

Yani ceza davası yeterli olmayacak, bir de tazminat davası açılacak. Üstelik o kişi hakkında disiplin işlemi de başlatılacak.

Olması gereken bu… Suçlu kişiler zaten ceza davasından bile yırtıyor, kaldı ki ceza davasından alacağı ceza yeterli olmayacak, çaldığını, götürdüğünü geri koymalıdır, bu konuda tazminat davası olumludur.

Başbakan Tufan Erhürman, devletin gelir kaybına neden olduğu belirlenenlerden ilgili meblağın istenmesi, ödemeyi reddederlerse konunun mahkemeye taşınmasını içeren genelge hazırladıklarını açıkladı.

Genelgeye göre, Sayıştay dosyayı sadece Başsavcılığa göndermekle yetinmeyecek, sorumlu tuttuğu kişilere “ya bu paraları ödeyin ya da devlet, ceza davası yanında tazminat davası açarak bu meblağları talep edecek”.

Genelgeyi olumlu buluyoruz… Yeni hükümetin yolsuzluklarla ilgili kararlılığı da güzel… Neden daha önceki hükümetler bunu düşünmedi? Neden yolsuzluk yapanların peşine düşmedi? Çünkü bu sorunu çözmeye niyetli değillerdi.

Umarız prosedür doğru işler ve bundan sonra suçlular cezasını çeker. Caydırıcı cezalar gelmedikçe, devleti çalmaya kalkışanlara bu cezalar emsal olmadıkça biz daha çok konuşuruz bu yolsuzlukları.

YORUM EKLE