Yüksek öğretimde, güzel haber…

   Ek Yerleştirme sonuçları açıklandı.
   İlk sonuçlarda da yüzümüz gülmüştü.
   Bu kez de güldü…
   2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Ek Yerleştirme sonuçları dün açıklandı. TC’li öğrenciler için KKTC’ye ayrılan 13 bin 694 kontenjanın 8 bin 844’ü ilk yerleştirmelerde, bin 440’ı ek yerleştirmede olmak üzere toplam 10 bin 304 öğrenci üniversitelerimize yerleşme hakkı kazandı. Türkiye’den ülkemize gelecek öğrenci sayısının oranı ise, 2017-2018 öğretim döneminde yüzde 58, 2018-2019 döneminde yüzde 54, 2019-2020 döneminde yüzde 64’ken 2020-2021 döneminde yüzde 75’e yükseldi.
***
   Bu sonuçlar oldukça önemli.
   Çünkü dünya genelinde yüksek öğretimde, üniversitelerde ciddi daralma öngörüleri var. Daralma, korkulanın başa gelmemesiyse, KKTC’de şu an için korkulan başımıza gelmedi.
   Yüksek öğretim, turizmle birlikte lokomotif sektör tanımlamasını hak ediyor.
   Koronavirüs nedeniyle, yüksek öğretim dünyamızda çok kritik bir evreden geçiyor… Arzu edilen 60 binin üzerinde olan Türkiye ve üçüncü ülkelerden gelen öğrenci sayısının fiilen adamıza gelmesi… Yüz yüze programlara katılması.
   Ancak, geçmişle kıyaslandığı zaman, en yüksek oranda öğrenci tercihinin gerçekleşme noktasına gelmesi, bugünden geleceğe uzanan bir umut ışığıdır.
***
   Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen, dün akşam saatlerinde KIBRIS TV yayınına, telefonla katıldı.
   Yaptığı açıklamalarda üniversitelerimizi tercih eden öğrencilerin kayıt yaptırma oranının da şimdiye kadarki en yüksek rakam olduğunu ifade etti. Açıklanan ek yerleştirme sonuçlarına göre yerleşen öğrenci sayılarının da oldukça iyi olduğunu belirten Yükselen, günün sonunda içinde bulunduğumuz küresel salgın döneminde geçtiğimiz yıla göre gerçekleşen bu artışın ülkemiz üniversiteleri için çok önemli olduğunu ifade etti.
   Yükselen’in vurgusu, ortak yargı olarak nitelenebilir.
***
   LAÜ Rektörü Yükselen, tüm dünyada yaşanan pandemi nedeniyle uluslararası öğrenci mobilitesinin azaldığını ve bu sorunun uzun bir süre benzer şekilde devam etmesinin öngörüldüğünü de belirtti.
   Yükselen, Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen öğrenci sayısının ise önümüzdeki yıllarda daha da artması için gayret edilmesi gerektiğini seslendirdi.
   Yükselen’in değerlendirmesinin sonunda söyledikleri dikkat çekici: “Üniversitelerimizdeki öğrenci sayısını korumak ve artırabilmek için Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen öğrencilerimize çok daha fazla sahip çıkmamız gerektiği gerçeğini hepimizin bilmesi gerekmektedir. Bu gerçek de bize KKTC’nin her zaman olduğu gibi Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yürümesi gerektiğini bir defa daha ortaya koymaktadır. Ülkemizdeki yükseköğretimin kısa zamanda almış olduğu çok büyük mesafelerle bugün KKTC bir üniversiteler ülkesi konumuna gelmişse, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) büyük katkıları ve destekleri sayesinde olmuştur.”
   ***
   Yüksek öğretimde, şu ana kadar zarar verici hata yapılmadı.
   Bundan sonrada, hatasız ya da çok az hatayla yola devam edilirse, tüm başlıklarda, Koronavirüs sonrasına hazır olacağız.
 

YORUM EKLE

banner75