Yurt dışında yaşayanlar sistemsizliğe dönmez

Yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıs’a dönüp dönmeyeceği konuşuluyor.

Hükümet yurt dışındaki vatandaşlarımızın dönmesi için bir paket hazırladı, bazı özendirici maddeler sıraladı. O paket hazırlanırken, henüz döviz bu kadar yükselmemişti, kriz bu kadar derinleşmemişti. Ancak döviz krizi patlak vermeden önce de Kıbrıslı Türkler dönmeye pek niyetli değildi.

Daha önce bunu denemişler, perişan olmuşlardı, “Aynı suda iki kez yıkanmaz” misali artık yurt dışında yaşayanlar geri dönmeye oldukça mesafeli. Büyük iddialarla gelip de umduğunu bulamayan, bazıları tarafından yolunacak kaz gibi görülen, aldatılıp geldiğine geleceğine bin pişman edilen insanlara bugün, “hadi gelin” dediğimizde tabii ki olumlu bakmazlar…

Hele son zamanlarda döviz krizi nedeniyle perişan olmuş, Kıbrıs’ta yaşayanları görünce, böyle bir şeye hiç kalkışmazlar. Bir gazetemizde yurt dışında yaşayan bir Kıbrıslı Türk ile yapılan röportajda, bu kişi “Buradakiler kaçmaya çalışırken, yurt dışındakiler neden gelsin?” dedi.

Çok doğru bir söz… Vatandaşlarımız döviz krizi nedeniyle, ne yapacağını bilemez haldeyken ve mucize bekliyorken, neden yurt dışındakiler buraya gelmeyi istesin? Evet, İngiltere’den gelen o kişinin söyledikleri doğrudur; Kıbrıslı Türkler buralarda o kadar zor günler yaşıyor ki, İngiltere’ye gidip, bir süre çalışıp geri gelmeyi, hatta temelli orada kalmayı düşünenler var. Kolay değil tabii, çünkü İngiltere de artık öyle göç edenlere kolay iş imkanı ya da yaşam sunacak bir ülke değil artık… Oraya gidecek olanların da işi kolay olmayacak.

Bugün vatandaşlarımızın, Euro’nun değer kazanmasından dolayı, yeniden Güney Kıbrıs’a çalışmaya yöneldiği, alacağı parayla ailesini geçindirmek için en ağır işleri yapmaya gönüllü olduğu bir ortamda, yurt dışındakilerin buraya gelmesini beklemek saflık oldur.

İngiltere’de ne kadar şartlar bozulursa bozulsun, sonuçta orası yine de bir sistem ülkesidir. Daha önce Kıbrıs’a dönenlerin en fazla şikayet ettiği konu buydu; yani orada sistem olması, burada sistemsizlik… Sırf Kıbrıs’taki sistemsizlik nedeniyle bile İngiltere’ye dönenler oldu. Sistem olan ülkelerden gelenler, buradaki sistemsizliğe dayanamaz, çıldıracak gibi olur.

O gazeteye konuşan, İngiltere’de yaşayan vatandaşımız; “Biz 65 yaş üzeri insanlar haftada en az bir kez doktorla uğraşırız. Mahalle doktorumuza gideriz. Burada var mı böyle bir sistem? Aldığım emeklilik maaşı burada doktorlara gidecek. Emeklilik maaşım burada doktorlara yetişmez. Kimse gelmez” dedi. Haksız mı sizce? Neden imkanları bırakıp da buraya gelsin?

Aynı adam gençlerin de gelmeyeceğini, çünkü burada hayat görmediklerini, aldıkları eğitimin meslek olarak karşılığı olan maaşı kazanamayacaklarına inandıklarını söyledi. Üniversite mezunu olmayanlar için de aynı… Burada aynı işi yapsa da orada aldığı maaşı alamayacağını biliyor gençler.

Hatta adam şunu soruyor; “Buradan İngiltere’de okumaya gidenler geri geliyor mu ki orada yaşayanlar gelsin?”

Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın batmış olmasından, askerlik sorununun çözümlenememesine kadar birçok sıkıntıyı sayıyor İngiltere’de yaşayan vatandaşımız, hatta trafikteki keşmekeş, insanların birbirine saygısız davranması ve denetimin de yetersiz olmasının bile insanların buraya gelmemesi için bir gerekçe olduğunu söyledi.

Adamın tüm söylediklerini buraya aktaramayız, daha birçok şey söyledi ve ona hak verdik.

Biz burayı yaşanır bir yer yapmadan, buradaki yaşayanların sorunlarını çözmeden yurt dışındakileri Kıbrıs’a çağırmamalıyız. İyi niyetli bir çağrı olsa da karşılık bulmayacaktır, buna karşılık vermeyenler de haklıdır, onlara hak veriyoruz…

YORUM EKLE