Zor dönemde özveride bulunanlar alkışlanır…

Her ikisi de hayatta değil. Sözünü ettiğim kişiler Raif Denktaş ve Alper Orhon’dur. Raif Rauf Denktaş, Sosyal Demokrat Parti’yi (SDP), Alper Orhon da Hakçı Parti’yi (HP) kurmuştu… Her ikisi de umut olmuştu bu toplum için. Büyük partilerin çekindiği siyasi bir örgüt haline gelmişlerdi. Ancak ömürleri yetmedi. Konu açıldığında hâlâ o partilerden söz edenler bulunur. Kurucularının çoğu da hayattadır. Ya Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP)? Yeri göğü inletirdi konuşmacıları. Halkın bel bağladığı, umudu olduğu bir siyası parti idi. Kabuk değiştirdikten sonra o da dağıldı. TKP’nin kurucularından çoğu da halen hayattadır.

   Sıkıntıların azalacağına giderek arttığı, laf cambazlıklarının tavan yaptığı bu günlerde biraz da eskileri eşeleyelim dedik. 3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun UBP Genel Başkanı olduğu dönemde, İsmail Bozkurt da TKP’nin başkanıydı. Her şeye karşın toplumu hükümetsiz bırakmamak için ellerini taşın altına koymuşlar ve değişik frekanslarda olmalarına rağmen güçlü bir koalisyon oluşturmuşlardı.

   Şimdilerde gördüğümüz, toplumsal çıkarların geri plana itildiği, kişisel çıkarların da ön plana çıktığıdır. Yalnız bu değil, siyasete olan güven duygusu da sürekli zemin kaybetmektedir. ‘Ali Cengiz oyunları’ eskiden de vardı, ama yok da bu kadar? Mesela ‘UBP ile HP yeterli sayıya sahipken niye olamıyor?’ sorusuna cevap istiyor bu halk. Mesela Halkın Partisi (HP) Gene Başkanı Yenal Senin, niye illa ki üçlü (UBP-CTP-HP) koalisyonda ısrar ediyor da, ikiliye karşı çıkıyor? Niye illa ki CTP’yi de koalisyona katmak istiyor? Geniş tabanlı bir hükümetin duruşu bile bir başkadır da, CTP katılmak istemezse?.. Nitekim CTP milletvekili Salahi Şahiner, Yanal Senin’e, “CTP’yi üçlü koalisyona çekmeye çalışırken acaba HP olarak, sizin aklınızda hangi hesaplar, formüller var? Kafanızda kaç tilki dolaşıyor, siz ne kadar samimisiniz?” sorularını yöneltti.

   Bu arada HP Güzelyurt Belediye Meclisi Üyesi Niyazi Özekmekçi’nin dün medyada yayınlanan HP’den istifa mektubunu HP yöneticilerinin okumalarını salık veririz. Halkın Partisi (HP) son genel seçimlerde, seçmenden aldığı güçle bir atılım yapmıştı. Bir umut olarak ortaya çıkmıştı. Çeşitli nedenlerden dolayı beklentileri yerine getirememişse, demek ki bir yerlerde hatalar oldu ve silkiniş yapılamadı. Halbuki bu iniş, bu zor dönemde yeniden yükselişe bir fırsat olabilirdi. Ülkede her şeyin tıkandığı bir dönemde bir omuz vermekle halkın sempatisi kazanılabilir, hatta alkışlanırdı.

   Koronavirüs (Covid-19) salgını olmamış olsaydı, siyasi istikrarsızlığa bir diyeceğimiz yoktu. Çünkü yıllardan beri zaten bu durumlara alışığız. Hele seçim dendi mi çalar oynarız (!) O kadar ki, bu halkı seçimden de soğuttular. Bütçenin mecliste görüşülmesi çoktan başlamalıydı. Salgın nedeniyle işler yarı yarıya düştü, kapanan işyerleri artarken, işsizler ordusuna da yenileri eklendi. Bu koşullar altında fedakârlık gerekir. Özveri cesaret ister. Ama özellikle bu dönemde yapılırsa, yapanlar alkışlanır, baş tacı edilir.

                                                                                       ***

Ekici ailesinin acısı büyük

   Minik kız 3 yaşındaki Büşra Ekici’nin yaşamını yitirmesi ile Ekici ailesi derin acıyla sarsıldı. Dün Lefkoşa’da gözyaşları ve dualarla son yolculuğuna uğurlandı. Annesi ve babası Kıymet-İbrahim Ekici, kardeşleri ve tüm Hasteknik Bobinaj ve Elektrik çalışanları, acılarının sonsuz olduğunu ifade ederek, üzüntülerini tüm akraba, dost ve sevenlerine üzüntü ile bildirdiler, acısına asla alışamayacaklarını beyan ederek, ‘Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun’ dediler.

Keseroğlu ve Mezarcı Hasan

   Öte yandan aslen Koççat’lı olup, Gönyeli’de ikamet eden Münüse Keseroğlu da yaşamını yitirdi ve dün Lefkoşa’da toprağa verildi. İyi ve saygıdeğer bir kişi olan Münüse hanımın vefatı ailenin yanı sıra, sevenleri arasında derin üzüntü yarattı.

   Bu arada aslen Kufez köyünden olup, Geçitkale’de ikamet eden, bölgenin sevilen simalarından Hasan Kahveci, namı diğer ‘Mezarcı Hasan’ kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. 50 yaşında olan Mezarcı Hasan’ın ölümü ailesini ve sevenlerini derinden üzdü. Önceki gün defnedildi.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75