Zor ve sıkıntılı dönemi aşmak için saflarımızı sıklaştırmalıyız

Salgın sürecinde iyi ya da kötü bir bayramı daha geçiriyoruz. Baktığımızda genel olarak olumsuzluklar ağır basıyor, ancak bu bayram gününde içinizi daha da karartma hakkını da kendimizde bulmuyoruz. Kurban Bayramı’nın bugün ikinci günü… Eskiler buna ‘Hacılar Bayramı’ da derdi. Hacca giderler ya!.. Bu yıl o da olmadı. Aman bir bakıma da iyi oldu. Hiçbir zaman Müslümanların hakkını savunmayan, mücadelelerine destek vermeyen, her daim ‘şer güçlerin’ safında yer alan Suudi Arabistan’a akıtılan paradan ne hayır gelir?


Bu Kurban Bayramı gününde siyaset yapmayalım dedik, ama gene de kendimizi tutamıyoruz. Halbuki her yerde ve her şeyde siyaset kokusu var. Örneğin Ege’de, Akdeniz’de Türkiye’ye karşı ‘şer güçlerle’ hareket eden Yunanistan, Türkiye’den insansız hava aracı alıyor. Yunan Savunma Bakanlığı bu amaçla bir Türk şirketine 50 adet İHA siparişi verdi. Sizce tuhaf değil mi? Bir anlamda her alanda rekabet, askeri tatbikatlar, beri yanda da ticaret!


Mesela ABD Başkanı Donald Trump, Covid-19 salgını nedeniyle 3 Kasım’da yapılacak ABD başkanlık seçimlerinin ertelenmesini istedi. Ama avuç içi kadar bu adada biz, icraatları cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklanarak yürütmeye çalışıyoruz. Bunun için de herhangi bir konuda her kafadan bir ses çıkıyor ve ‘Sarayönü politikasıyla’ kısır bir döngüde dolanıp duruyoruz. Ha; bazı konularda cesur kararlar yok mu, olmadı mı? Bu gibi hallerde toplumun geneli sizi alkışlıyor ya, ona bakmak lazım. Mesela böyle kritik bir zamanda, deniz ve hava limanlarında greve gidilmesi üzerine hükümetin grev yasağı uygulaması yerinde olmadı mı? Ancak greve gidenlerin de haklarına halel gelmemesi kaydıyla… Mesela muhtarların ödeneklerinde artış öngören tasarının tüm milletvekillerince desteklenmesi ve oybirliğiyle geçmesi örnek bir davranış değil miydi?..


Farklı senaryolar üzerinde fikir jimnastiği yapmaktansa, vatandaşın sıkıntılarına çözüm üretmek, bu zor dönemi atlatabilmek için çaba harcamak daha iyi değil midir?


Biz bu duygularla Kurban Bayramı’nı kutlamak istiyoruz. Çünkü vaziyet, yalnız bizde değil, dünyada da iç açıcı değildir. Ülkeler Covid-19’la kıyasıya mücadele ederken, ekonomilerinin de önünü açmakta tereddüt göstermiyorlar.


Bayramlar eskiden coşku doluydu. Herkes haline şükrederdi. Ancak son iki bayramdır buruk geçiyor. Varsın geçsin de sonu iyi gelsin. Bu sıkıntıların üzerine umut ve mutluluk doğsun. Birbirimizi sevmeyi, yardımlaşmayı, dayanışmayı daha iyi öğrenelim, hoşgörülü olalım. Zor dönemlerde dargınlıkları bir yana bırakarak, saflarımızı sıklaştıralım ve bu devletin, bu toprakların hakkını teslim edelim. Çünkü sığınabilecek başka bir vatanımız yoktur.


Zoru başarabilmektir esas olan. Bunun için de başta sağlık sektöründe olmak üzere; eksiğimiz gediğimiz neyse, onları en erken bir zamanda tamamlamak ve de emin adımlarla yola devam etmemiz gerekir. Geçmişte nice zorlukları aşabilen, nice badirelerden geçerek bu günlere ulaşan bu halk, inanç ve güç birliğiyle bundan sonraki engelleri de aşacak ve gözlerde büyütülen sorunların çözümünü başaracaktır. Yeter ki el ele verelim, dik duralım ve saflarımızı sıklaştıralım. Bu duygularla mübarek Kurban Bayramınızı bir kez daha içtenlikle kutlar, sağlık ve huzur dolu günler dileriz.  


 

YORUM EKLE

banner75